4,6 mln Polaków w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19
Z rządowych danych wynika, że w Polsce podano 16 043 357 dawek szczepionek przeciw Covid-19. W pełni zaszczepionych jest 4 642 010 osób. Zgłoszono 8534 niepożądane odczyny poszczepienne.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował wczoraj, że Polska zadeklarowała przystąpienie do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych: "Od 1 czerwca Polska będzie w pełni gotowa do przystąpienia do pracy w projekcie".
Andrusiewicz przekazał również, że skierowanie na szczepienie wystawiono dla 730 tys. osób, które nie ukończyły 18 lat, a spośród nich do wtorkowego poranka na szczepienie zapisało się 86 tys. chętnych. "Niewykluczone, że już w połowie czerwca zostanie dopuszczona grupa od 12. do 15. roku życia" - dodał rzecznik.
Szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że od wtorku 25 maja wszystkie osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą mogły poza kolejką zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych.
Minister zdrowia Adam Niedzielski, przedstawiając wczoraj obraz walki z epidemią i przyszłe wyzwania, ostrzegł, że mogą pojawiać się nowe mutacje wirusów i z takim ryzykiem musimy się oswoić. Podkreślił, że musimy być na to przygotowani i to nie tylko pod względem infrastruktury, ale też koncepcji działania. Dodał, że zmieniają się priorytety w walce z epidemią. Wskazał, że pierwszym z nich jest odbudowa zdrowia publicznego z naciskiem na rehabilitację pocovidową.
Drugi priorytet - jak wymieniał - to rozwój zabezpieczenia epidemicznego, czyli skoncentrowanie się w tej chwili "na badaniach genomu, czyli rozwijanie możliwości potencjału polskich laboratoriów, polskiego systemu epidemicznego po to, żeby identyfikować, z jakimi mutacjami mamy do czynienia".
"Już w tej chwili jesteśmy na etapie różnicowania środków, które stosujemy, tzn. jeżeli identyfikujemy te mutacje, które uznajemy za alertowe, czyli te szczególnie groźne, szczególnie ryzykowne - to wtedy stosujemy z punktu widzenia epidemicznego o wiele bardziej rygorystyczne środki" - dodał szef resortu zdrowia i zaznaczył, że chodzi m.in. o wydłużenie izolacji czy kwarantanny.
Niedzielski wyraził też opinię, że patrząc na statystyki epidemiczne i tempo akcji szczepień, "wracamy na tory normalności". Przestrzegł jednak, że musimy zachować ostrożność.
Czytaj więcej:
KE podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r.
Media: Polacy mieszkający w Niemczech jeżdżą się szczepić do ojczyzny
Polska: Od jutra otwarte ogródki w restauracjach
W Polsce godzina policyjna dla niezaszczepionych? Propozycja doradcy premiera
75 proc. Polaków nie chce jechać na zagraniczne wakacje