25 proc. Amerykanów mieszkających za granicą rozważa zmianę obywatelstwa
Większość krajów posiada system podatkowy oparty na miejscu zamieszkania. Obywatele USA mieszkający poza ojczyzną są jednak zobowiązani do płacenia w Ameryce podatków od dochodów. Nawet jeśli w przypadku niższych zarobków są z tego zwolnieni, wciąż muszą się rozliczać w Urzędzie Podatkowym (IRS).
Za granicą mieszkało w 2020 roku, według szacunków Departamentu Stanu, około 9 mln Amerykanów. Zajmująca się rozliczeniami podatkowymi firma Greenback Expat Tax Services przeprowadziła ankietę, obejmującą 3200 ludzi mieszkających w 121 krajach. Wynika z niej, że 40 proc. osób rozważających rezygnację z obywatelstwa uznało płacenie podatków za zbyt uciążliwe. Dwóch na pięciu ankietowanych "nie wyklucza takiej możliwości", a jeden na trzech nigdy nie brałby tego pod uwagę.
"Jest ich więcej niż kierujących się trzema następnymi przyczynami razem wziętymi. Są to: obawa o obecną sytuację polityczną (15 proc.), małżeństwo z nieamerykańskim obywatelem za granicą (12 proc.) oraz rozczarowanie rządem USA (10 proc.)" - wynika z sondażu.
Jak zauważył portal Axios, badanie wskazuje, że większość respondentów chciałaby zniesienia opodatkowania opartego na obywatelstwie. Jedna na pięć osób postuluje uproszczenie procesu rozliczenia podatków.
Czytaj więcej:
Polski paszport jest ósmym "najsilniejszym" na świecie