Menu

20 godzin non stop. W weekend odbędzie się najdłuższy lot świata

20 godzin non stop. W weekend odbędzie się najdłuższy lot świata
Wprowadzenie do oferty 20-godzinnych lotów nie jest jeszcze przesądzone. (Fot. Getty Images)
W najbliższy weekend odbędzie się pierwszy blisko 20-godzinny lot australijskich linii lotniczych Qantas Airways - podała agencja Bloomberga. W trakcie podróży naukowcy i lekarze będą sprawdzać wytrzymałość fizyczną i psychiczną pasażerów i załogi samolotu.
Reklama

Samolot wystartuje w piątek z Nowego Jorku i wyląduje w Sydney w niedzielę rano - podał australijski przewoźnik. Maszyna, na której pokładzie znajdzie się 50 osób, w tym załoga, pokona dystans między Stanami Zjednoczonymi i Australią (16,2 tys. km) bez żadnego przystanku, co oznacza, że będzie to najdłuższy bezpośredni lot (19,5 godziny).

Jak wskazał Bloomberg, eksperyment pozwoli sprawdzić zachowania pasażerów podczas dalekich podróży powietrznych. Zarówno pasażerowie, jak i załoga będą poddawani licznym badaniom lekarskim.

Naukowcy i lekarze, którzy również znajdą się na pokładzie najnowszego Dreamlinera produkowanego przez amerykański koncern Boeing, mają zamienić go w powietrzne laboratorium. Podczas lotu sprawdzana będzie praca mózgu pilotów pod kątem czujności. Jednocześnie monitorowana będzie aktywność kilkudziesięciu pasażerów, w tym ich sen i przyjmowanie posiłków.

Maszyna wyleci w piątek z Nowego Jorku. (Fot. Getty Images)

Wprowadzenie do oferty 20-godzinnych lotów nie jest jeszcze przesądzone. Linie Qantas nadal nie podjęły decyzji ws. zakupu nowych samolotów (Airbusa lub Boeinga), które będą mogły obsługiwać takie połączenia bez konieczności międzylądowania. Nie wiadomo też jak pasażerowie będą reagować na tak długą podróż.

Problemem może okazać się tzw. jet lag, który widoczny jest u pasażerów nawet przy lotach krótszych niż ten planowany na najbliższy weekend. Przekraczanie stref czasowych m.in. potęguje poczucie zmęczenia i przyczynia się do problemów ze snem po podróży.

Ma też, zdaniem naukowców, poważne konsekwencje dla zdrowia - szczególnie w przypadku częstych podróży na długich trasach.

Eksperyment pozwoli sprawdzić zachowania pasażerów podczas dalekich podróży powietrznych. (Fot. Getty Images)

Rozwiązanie problemów z wpływem długich lotów na samopoczucie i zdrowie podróżujących ma kluczowe znaczenie dla Qantas Airways. Przewoźnik będzie musiał uzyskać zgodę australijskiego organu ds. kontroli lotnictwa cywilnego na pracę personelu pokładowego dłuższą niż 20 godzin oraz stworzyć nowe umowy z pilotami, którzy będą latać na tych trasach.

Decyzję o uruchomieniu regularnych lotów na trasie Nowy Jork - Sydney lub porzuceniu tego pomysłu linie Qantas mają podjąć do końca 2019 r. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przewiduje, że potencjalna baza klientów na tego rodzaju lot w 2037 r. osiągnie poziom 8,2 mld pasażerów - podała agencja. 

Czytaj więcej:

Fotele bez oparć w samolocie easyJet z Londynu

Nowy model Airbusa z problemami. Chodzi o siedzących z tyłu pasażerów

Nowy pomysł linii lotniczych. Pokażą, gdzie siedzą dzieci

  Komentarze
  • R. G.
   19 października 2019, 06:40

   Moim zdaniem przyczyni to do zmniejszenia czujności i zwiększy ryzyko wypadków lotniczych.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama