Menu

10. kolejny dzień, w którym do wybrzeża hrabstwa Kent dopłynęli imigranci

10. kolejny dzień, w którym do wybrzeża hrabstwa Kent dopłynęli imigranci
W ostatnich dniach padają kolejne rekordy jeśli chodzi o próby przedostania się imigrantów do Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Mimo podejmowanych przez brytyjskie władze wysiłków, bezprecedensowy napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche nie ustaje. Czwartek jest 10. kolejnym dniem, w którym do hrabstwa Kent w południowo-wschodniej Anglii dotarli migranci.
Reklama

Statystyki za wczoraj zostaną podane dzień później, ale wiadomo, że już przed południem brytyjska straż graniczna odtransportowała na brzeg co najmniej jedną grupę migrantów płynących na niewielkiej łodzi przez kanał La Manche. W środę takich łodzi, które albo przechwycono na brzegu, albo po drodze, było sześć, a na ich pokładach znajdowało się 71 osób.

To oznacza, że od początku sierpnia przy próbie przedostania się do Wielkiej Brytanii drogą morską schwytano już ponad 650 osób - z czego aż 235 w ubiegły czwartek 6 sierpnia, gdy pobity został rekord, jeśli chodzi o zatrzymanych w ciągu jednej doby nielegalnych imigrantów.

Natomiast od początku roku ta liczba przekroczyła już 4 tys., co - jak wylicza stacja Sky News - jest ośmiokrotnym wzrostem w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Powodem tego gwałtownego wzrostu w ostatnich tygodniach jest po części ładna pogoda, która ułatwia przeprawę, ale także obawa, iż po wejściu w życie w Wielkiej Brytanii od początku 2021 roku nowych przepisów imigracyjnych, przedostanie się to tego kraju będzie trudniejsze.

Władze hrabstwa Kent, które znajduje się w najbliższej odległości od Francji i do którego trafia w efekcie zdecydowana większość imigrantów, ostrzegły wczoraj, że są o kilka dni od sytuacji, gdy nie będą już w stanie przyjmować kolejnych wyławianych i odtransportowywanych na brzeg migrantów.

Od kilku dni brytyjską straż graniczną w patrolowaniu wód kanału La Manche wspierają samoloty patrolowe Royal Air Force, ale brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych chciałoby do tego zaangażować także okręty Royal Navy. Równolegle trwają polityczne rozmowy z władzami w Paryżu, które - zdaniem Londynu - nie robią wystarczająco dużo, by powstrzymać imigrantów przed wyruszeniem z francuskiego wybrzeża przez kanał La Manche.

Czytaj więcej:

Rząd powołał pełnomocnika do walki z nielegalną imigracją przez La Manche

Londyn i Paryż zacieśniają współpracę w walce z nielegalną imigracją

  Komentarze
  • Przemko
   14 sierpnia, 20:02

   cyt: "obawa, iż po wejściu w życie w Wielkiej Brytanii od początku 2021 roku nowych przepisów imigracyjnych, przedostanie się to tego kraju będzie trudniejsze...." - naprawdę uważacie swoich czytelników za tak wielkich matołów, że podajecie takie "argumenty"??? NOWE PRZEPISY dotyczą wyłącznie obywateli UE (do których, ci w łódkach, się nie zaliczają) i to próbujących dostać się na teren UK i PODJĄĆ PRACĘ LEGALNIE! to nijak ma się do tych nieszczęśników na zdjęciu....

  • Janusz
   14 sierpnia, 20:23

   To na pewno ci, co chcą uniknąć kwarantanny.

  • J23
   15 sierpnia, 01:32

   Nie wiem czego ci biedacy tu oczekuja ale ten kraj sie z pewnoscia konczy...

  • Janusz
   16 sierpnia, 07:46

   Przemko@ Nowe przepisy imigracyjne będą dotyczyły wszystkich przybywających do UK. A poza tym masz rację. Nielegalny, będzie pracował nielegalnie.

  • Janusz
   16 sierpnia, 07:51

   J23@ Na takie, jak Twoje, " głębokie " przemyślenia, jest tylko jedna odpowiedź. Chcialbym, żeby Polska, chociaż za 20 lat, tak " kończyła się ", jak Wielka Brytania. A poza tym: droga wolna. Ale podejrzewam, że gdziekolwiek pojedziesz, Twoje komentarze będą takie same.

  • Ciekawy
   16 sierpnia, 13:21

   No dobra, ale to też trochę bez sensu, ktoś wie co się dzieje z uchodźcami jak już przekroczą kanał? Zostają w obozie w UK i tyle? Jeśli takie są procedury to ja nie widzę żadnych przeciwwskazań czemu by nie mieli z tego korzystać.. przewoźnik/właściciel łodzi do pierdla na 10 lat lub 50 tysięcy funtów kary, a resztę odesłać albo do calais skoro widnieją tam w spisie uchodźców albo prace społeczne na utrzymanie a nie darmowe utrzymanie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama