Menu

10 lat Centrum Konsultacyjno-Terapeutycznego w Dublinie

10 lat Centrum Konsultacyjno-Terapeutycznego w Dublinie
Uroczystość 10-lecia CKU w Urzędzie Miasta Dublina. (Fot. AK/Londynek.net)
W lutym 10. rocznicę istnienia obchodziło dublińskie Centrum Konsultacyjno-Terapeutyczne. Gośćmi specjalnymi uroczystości w urzędzie miasta byli m.in. konsul Katarzyna Kasperkiewicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz przedstawiciele zarządu Coolmine TC, od lat współpracującego z centrum.
Reklama

Z okazji jubileuszu założycielki CKU Mariola Mastek i Barbara Ożga zwróciły szczególną uwagę na problemy związane z używaniem substancji psychoaktywnych przez kobiety.

“W ostatnich latach dostrzegamy wyraźny wzrost liczby kobiet pijących czy zażywających narkotyki. Do naszej placówki zgłasza się coraz więcej pań, ale nie w początkowym stadium uzależnienia, tylko najczęściej w zaawansowanym - czego następstwem są bolesne konsekwencje odczuwalne w różnych dziedzinach ich życia. Mężczyźnie, który podejmuje terapię, towarzyszy często ulga rodziny i wsparcie. Kobiecie – wstyd i zakłopotanie bliskich. Lęk przed krytyką i oceną: zła kobieta, zła matka. Wiele problemów wynikających z picia alkoholu przez kobiety ma specyficzny charakter i wymaga odpowiedniego podejścia do każdej z nich z osobna i w grupie. W naszym ośrodku zwracamy na to dużą uwagę. Kobietom trudniej zgłosić się na terapię odwykową. Często zmusza je do tego fakt, że zostały odebrane im dzieci” - tłumaczy Mariola Mastek, magister pedagogiki resocjalizacji, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

CKU prowadzi jednak o wiele szerszą działalność, organizując warsztaty rozwojowe, grupy terapeutyczne oraz sejse indywidualne. “Założenie centrum było naszą odpowiedzią na potrzeby Polaków i ich rodzin borykających się z problemem uzależnienia, których barierą w poszukiwaniu pomocy była nieznajomość języka angielskiego. Początkowo był to pilotażowy projekt w zakresie poradnictwa, konsultacji i doraźnej pomocy. Jednak duża liczba klientów i ich oczekiwania w zakresie leczenia terapeutycznego wpłynęły na przekształcenie naszego projektu na profesjonalną pomoc psychoterapeutyczną w leczeniu uzależnień. Z roku na rok organizacja rozwijała się i poszerzała swoją ofertę” - można przeczytać na stronie organizacji www.cku.org.

Od 2011 roku CKU współpracuje w zakresie merytorycznym pracy z klientem ze znanymi specjalistami w Polsce - z dr n.med. Bohdanem Woronowiczem, dr Ewą Woydyłło oraz Grażyną Płachcińską.

“Lubię jak rozwija się coś dobrego, jak mogę dołożyć do tego swój własny czas i umiejętności. Dzięki temu jestem sama zdrowsza i to nadaje sens też i mojemu życiu. Patrzeć jak ludzie zdrowieją i poprawiają jakość swojego życia, zdobywają coraz lepsze prace, uczą się, to trudna do opisania, ogromna radość. Radość, która daje siłę i sprawia, że chce się chcieć” - tłumaczyła Płachcińska.

“CKU jest fenomenem nie tylko na Irlandię, ale także na Europę. Tego typu ośrodek, z profesjonalną merytorycznie ofertą nie tylko dla uzależnionych, ale także dla ich rodzin, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest w skali Europy jedyny. Praca zaczynała się od dwóch osób, w kąciku polskiego kościoła. Dzięki energii i samozaparciu Marioli i Barbary powstał ośrodek pod względem merytorycznym niczym nie ustępujący tym w Polsce, a w niektórych sprawach jest nawet lepszy” - podsumowała specjalistka.

Wśród gości uroczystości znaleźli się także dr Bohdan Woronowicz, Grażyna Płachcińska, przedstawicielka South Inner City Local Drugs Task Forcve Keri Goodliffe oraz prezes centrum terapeutycznego Coolmine TC - Alan Connolly.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama