Menu

"Rzeczpospolita": "Polacy przestali kochać Irlandię"

"Rzeczpospolita": "Polacy przestali kochać Irlandię"
Lotnisko w Dublinie - czy rzeczywiście wraca z niego do ojczyzny coraz więcej Polaków? (Fot. Getty Images)
'Polacy przestali kochać Irlandię' - pod takim tytułem ukazał się dziś reportaż w 'Rzeczpospolitej', wieszczący falę powrotów rodaków do kraju. U podstaw zjawiska leży, zdaniem autora, drożyzna w Irlandii i coraz lepsze warunki życia nad Wisłą.
Reklama
Reklama

"Jeśli żyć z dnia na dzień, to lepiej nad Wisłą" – tłumaczą rozmówcy "Rz". Koszty życia w Irlandii podwyższają obecnie wywindowane czynsze i ceny domów. Według Krzysztofa Kiedrowskiego, wiceprezesa Towarzystwa Irlandzko-Polskiego, przyczyną zjawiska jest fakt, że "wiele wpływowych osób we władzach kupiło nieruchomości przed kryzysem i chce, aby ich ceny wróciły do tamtego poziomu, byle nie ponieść strat".

"Dlatego buduje się mało, rynek jest kontrolowany" - tłumaczy "Rz".

Choć obecnie ceny mieszkań są wciąż o 1/5 tańsze niż w szczytowym momencie w 2007 r., to i tak odstraszają.

"Jeśli chcesz wynająć w przyzwoitej dzielnicy trzypokojowe mieszkanie, musisz wydać 2,5–3 tys. euro miesięcznie. To jest problem nie tylko dla imigrantów, ale także dla nas samych" – wyznał "Rz" irlandzki dyplomata.

Wzrostowi kosztów życia nie dotrzymuje jednak kroku poziom wynagrodzenia.

"Polacy pracujący na budowach, w hotelach czy restauracjach często muszą się zadowolić stawką 10–12 euro/godzinę, bo wraz z napływem imigrantów z uboższych krajów, takich jak Rumunia czy Łotwa, pensje znacząco spadły. A to oznacza, że na koniec miesiąca zostaje niespełna 2 tys. euro, nieproporcjonalnie mało w stosunku do kosztów życia" - pisze dziennik.

Według statystyk przytoczonych przez "Rz", wśród zapytanych 9 tys. Polaków mieszkających w Irlandii 53,3% zadeklarowało zamiar powrotu do kraju, w tym 13,1 proc. jeszcze w tym roku. Tylko 27,9 proc. zapewniło, że chce pozostać w Irlandii na stałe.

"Gdy po przystąpieniu Polski do Unii ruszyła wielka fala emigracji do Irlandii, Polaków było na wyspie grubo ponad 200 tys. Stanowili wtedy ok. 5 proc. irlandzkiego społeczeństwa. Ostatni spis z 2016 r. pokazał jednak, że liczba Polaków spadła do 112,5 tys. Wtedy byli jeszcze największą mniejszością w kraju, przed Brytyjczykami (103 tys.) i Litwinami (36 tys.). Choć brak precyzyjnych danych, od tego czasu niemal na pewno palmę pierwszeństwa odebrali naszym rodakom Brytyjczycy, którzy po referendum w sprawie Brexitu zaczęli masowo występować o irlandzkie obywatelstwo, aby zachować wszystkie prawa w Unii" - podsumowuje gazeta.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.11.2024
    GBP 5.2240 złEUR 4.3430 złUSD 4.1752 złCHF 4.6959 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama