"Nieusprawiedliwione" zamykanie granic przed Włochami
Nie można stosować "kar" wobec Włoch, bo "aktualna sytuacja tutaj jest lepsza w porównaniu ze średnią innych państw UE" - przekazał szef resortu w telewizji RAI, odnosząc się do danych z przebiegu epidemii koronawirusa.
Granic z Włochami nie chcą otworzyć na razie Austria i Szwajcaria. Oburzenie wywołała też niedawna decyzja władz Grecji, ponieważ nie umieściły Włoch na liście 29 państw, których obywatele mogą tam przyjeżdżać bez ograniczeń.
Wczoraj ambasada grecka w Rzymie ogłosiła z kolei, że od 15 czerwca pasażerowie przybywający z regionów "wysokiego ryzyka" we Włoszech, a więc Lombardii, Emilii-Romanii, Piemontu i Wenecji Euganejskiej, będą na lotniskach poddawani testowi na obecność koronawirusa. Jeśli będzie on negatywny, taka osoba będzie zobligowana do 7-dniowej izolacji. W przypadku pozytywnego testu konieczna będzie dwutygodniowa kwarantanna.
Ta decyzja zirytowała władze wymienionych regionów. "Zastanawiam się, co myślą tamtejsi operatorzy turystyczni. Niech wiedzą, że nas więcej nie zobaczą" - ostrzegł szef władz Wenecji Euganejskiej Luca Zaia.
"Nie jesteśmy nosicielami" wirusa - stwierdził z kolei kierownik wydziału turystyki w Emilii-Romanii Andrea Corsini. Ocenił, że taka postawa władz Grecji to kolejny powód do tego, by spędzić urlop we Włoszech.
Czytaj więcej:
Włochy i Grecja szykują się na lato. Otworzą granice i lotniska
Władze Sardynii: Wjadą tylko ci, którzy przedstawią wynik testu
Grecja otwiera granice, ale nie dla Polaków i Brytyjczyków