Menu

"Financial Times": UE blokuje brytyjskie próby dołączenia do paneuropejskiego bloku handlowego

"Financial Times": UE blokuje brytyjskie próby dołączenia do paneuropejskiego bloku handlowego
Decyzja UE podkreśla trwające napięcia związane z umowami handlowymi, standardami regulacyjnymi i rozważaniami politycznymi po Brexicie. (Fot. BEN STANSALL/AFP via Getty Images)
Unia Europejska blokuje brytyjskie próby dołączenia do Konwencji Paneurośródziemnomorskiej (PEM), co miałoby zmniejszyć problemy eksporterów towarów z Wielkiej Brytanii związane z łańcuchem dostaw – poinformował dzisiaj brytyjski dziennik 'Financial Times', powołując się na źródła z obu stron.

Choć w połowie stycznia minister ds. relacji z UE Nick Thomas-Symonds oznajmił, że jego kraj "nie ma obecnie planów" dołączenia do PEM, to "FT" zauważył, że ogłoszona w ubiegłym tygodniu nowa brytyjska strategia handlowa dopuszcza taką możliwość w celu pobudzenia brytyjskiego eksportu.

Przeciwna ma być temu jednak Komisja Europejska, która uznała, że akces Wielkiej Brytanii do PEM nie leży obecnie w unijnym interesie, ponieważ "zwiększyłoby to ryzyko, że produkty niesłusznie kwalifikowałyby się do niskich ceł przy wwozie do Unii".

Bruksela ma faktyczne prawo weta, ponieważ dołączenie Londynu do konwencji wymagałoby zmiany brytyjsko-unijnej umowy handlowej, uzgodnionej po Brexicie.

"Blokada ta jest pierwszym sygnałem napięć między Wielką Brytanią a UE od czasu ogłoszenia przez obie strony resetu we wzajemnych stosunkach podczas szczytu 18 maja, kiedy obie strony zobowiązały się do poprawy warunków handlu energią i podpisania tzw. umowy weterynaryjnej, znoszącej kontrole eksportu produktów rolno-spożywczych" – skomentował "FT".

Przystąpienie do PEM popiera brytyjski biznes, a według nowej strategii ruch ten może m.in. ograniczyć "skomplikowaną biurokrację" i "zwiększyć elastyczność" dla brytyjskich eksporterów.

"Premier Keir Starmer wykluczył ponowne przystąpienie do jednolitego rynku UE lub ponowne zawarcie unii celnej z UE, ale przemysł naciska na rząd, aby rozważył przystąpienie do konwencji PEM jako środek tymczasowy, mający pomóc eksporterom towarów" – zauważył brytyjski dziennik.

Uzgodniona w 2012 r. Konwencja PEM w sprawie preferencyjnych reguł pochodzenia ma na celu ułatwienie handlu pomiędzy 25 stronami, głównie Europy i Afryki Północnej. Dotyczy klasyfikacji towarów wytwarzanych z materiałów pochodzących z innych państw porozumienia, umożliwiając pozyskiwanie komponentów do łańcuchów dostaw.

Czytaj więcej:

Eurostat: Unijny handel zagraniczny na plusie

Trump i Starmer ogłosili finalizację umowy handlowej między USA a UK

    Kurs NBP z dnia 03.07.2025
    GBP 4.9376 złEUR 4.2634 złUSD 3.6137 złCHF 4.5630 zł

    Sport