Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Chiny są epokowym zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii"

"Chiny są epokowym zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii"
Anne Keast-Butler, dyrektor GCHQ przemawiała wczoraj podczas CYBERUK 2024 w Birmingham ICC Arena. (Fot. Matthew Horwood for CYBERUK via Getty Images)
Chiny stanowią 'epokowe wyzwanie' dla Wielkiej Brytanii, a poprzez swoje destabilizujące działania próbują podważyć cały międzynarodowy ład - oświadczyła wczoraj nowa dyrektorka brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ, Anne Keast-Butler na konferencji CYBERUK. Jest to coroczne dwudniowe wydarzenie gromadzące czołowe osobistości z branży technologii i cyberbezpieczeństwa z całego świata.
Reklama
Reklama

"Rosja i Iran stanowią bezpośrednie zagrożenie. Ale Chiny są epokowym wyzwaniem. Obecnie poświęcamy Chinom więcej zasobów niż jakiejkolwiek innej pojedynczej misji" - przyznała Keast-Butler podczas trwającej w Birmingham międzynarodowej konferencji .

"Poprzez swoje wymuszające i destabilizujące działania Chińska Republika Ludowa stanowi poważne zagrożenie dla międzynarodowych norm i wartości. Uważamy, że nieodpowiedzialne działania ChRL w cyberprzestrzeni osłabiają bezpieczeństwo Internetu dla wszystkich. Chiny zbudowały zaawansowany zestaw zdolności cybernetycznych i korzystają z rosnącego komercyjnego +ekosystemu+ firm hakerskich i brokerów danych" - mówiła dyrektorka GCHQ.

Keast-Butler wyraziła zadowolenie, że Chiny wzięły udział w zorganizowanym przez Wielką Brytanię pierwszym światowym szczycie dotyczącym bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w listopadzie ubiegłego roku, ale dodała: "ChRL chce kształtować globalne standardy technologiczne na swoją korzyść, starając się zapewnić sobie dominację w ciągu najbliższych 10-15 lat".

Przed tygodniem ujawniono, że doszło do włamania do systemu wypłacania wynagrodzeń w brytyjskim ministerstwie obrony, o co podejrzewane są Chiny, zaś pod koniec marca brytyjski rząd oficjalnie oskarżył powiązanych z chińskim państwem hakerów o to, że stoją za dwoma głośnymi cyberatakami w ostatnich latach, których celem byli krytyczni wobec Chin posłowie oraz brytyjska komisja wyborcza.

Keast-Butler, która w zeszłym roku stanęła jako pierwsza kobieta w historii na czele GCHQ, ostrzegła również, że Rosja w celu zwiększania zagrożeń w cyberprzestrzeni coraz mocniej współpracuje z podmiotami niepaństwowymi.

"Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni rosnącymi powiązaniami między rosyjskimi służbami wywiadowczymi a grupami działającymi w imieniu Rosji w celu przeprowadzania cyberataków, a także fizycznego szpiegostwa i operacji sabotażu. Wcześniej Rosja po prostu tworzyła odpowiednie środowiska do działania tych grup, ale teraz pielęgnuje i inspiruje te niepaństwowe podmioty cybernetyczne. W niektórych przypadkach najwyraźniej koordynuje fizyczne ataki przeciw Zachodowi" - podsumowała.

Czytaj więcej:

Chiny zalewają brytyjski rynek tysiącami fałszywych znaczków pocztowych

Brytyjskie media: Chiny podejrzane o cyberatak na system ministerstwa obrony

Grant Shapps: Cyberatak na system brytyjskiego resortu obrony to wina "wrogiego aktora"

  Komentarze
  • Karolina
   15 maja, 08:51

   UK to patologiczny kraj w EU i USA inwestycje w UK czytanie książek i powrót do średniowiecza mówi się na to powrót do lectures. W tym kraju nie ma żadnej przyszłości, jedynie nadzieja w nowym rządzie chociaż aby do czegoś doszło potrzeba lat niestety może nawet 20 lat aby się poprawiło w tym biednym kraju.

  • Do Karolina
   15 maja, 10:57

   Niestety taka narracja jest w calej uni rowniez. Chiny stanowia zagrozenie...no coz, USA boi sie o swoj staus hegemona. Niestety wywoz calej produkcji do Chin, calego outsoursingu do indii, tylko umacnia te kraje gospodarczo. Korporacje zarabiaja, bo placa grosze za serwis i produkcje a impotrowany towar z chin i indii cene ma taka sama jak by byl produkowany w Europie. Kasa, tylko Kasa!!
   Wszytkie chinskie badziewie powinno miec tak wielkie clo zeby sie nie oplacalo gigantom tam produkowac.
   Juz pongdemia pokazala ze nawet paracetamol nie jest dostepny bo jestesmy zalezni od chin.
   KASA!

  • Fikus
   15 maja, 15:09

   Kitajce juz od bardzo dawna sa ogromnym zagrozeniem dla reszty swiata zwlaszcza zachodniego, tylko nikt nie chcial i nie smial tego zauwazyc i sie odezwac! Poprzez swoja mega wyrafinowana i przemyslana polityke zagraniczna i ekonomiczna juz kontroluja co chca, poczawszy od wykupionych portow w europie i zalewanie wszystkich tanim dziadostwem a skonczywszy na finansowaniu calych panstw w afryce... Temat mozna drazyc bez konca tylko po co jak juz jest za pozno na nauke i wczesne wnioski a kitajce zacieraja rece bo juz sa najwieksza potego swiata...

  • Ucieczka z piekła
   15 maja, 19:34

   Co tu dużo mówić normalny kraj inwestuję w przemysł edukacje, rozwój. A tu? Dostałem dziś wynik egzaminu z teorii oczywiście zdałem śpiewająco bo jest to egzamin z otwartą książką i kalkulatorem , nigdy w Polsce nie miałem tak prostego egzaminu. A te tumany 1/4 oblała w skali kraju. Aby zdać wystarczyło mieć 27 punktów na 75. A te głąby oblały, ja nie wiem jak ten naród chcę rywalizować z Chinami. Jeżeli tu 1/4 to głąby.

  • Bloop
   18 maja, 22:55

   Ja wam powiem swoje przypuszczenia co do tej naracji na Chiny. Oni mają gdzieś zielony lad i inne idiotyczne rzeczy.jakie wymyślają politycy. Robią to co muszą a politycy robią to co muszą ale dla samych siebie. Jak by obnizli podatki i za nadgodziny jakie nas okradaja to by ludzie zaczęli wydawać ale nie trzeba jak idioci przykręcić zwykłym ludziom śruby

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2024
  GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama