Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hate Crime: Gdzie zgłaszać przestępstwa nienawiści?

Hate Crime: Gdzie zgłaszać przestępstwa nienawiści?
Przestępstwa nienawiści nie pozostają bezkarne, ale trzeba je zgłaszać. (Fot. Thinkstock)
Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE wielu Polaków niepokoją doniesienia o wzroście liczby incydentów na tle nienawiści rasowej, w szczególności wobec imigrantów pracujących nad Tamizą i mniejszości etnicznych. Podpowiadamy, w jaki sposób reagować na takie przestępstwa i gdzie je zgłaszać.
Reklama
Reklama

Co to jest "hate crime”?

Ktoś obraził Cię z powodu Twojej narodowości? Ktoś zniszczył Twoje mienie, bo jesteś Polakiem? Ktoś zaatakował Cię na ulicy, bo rozmawiałeś po polsku? Jeśli tak się właśnie stało oznacza to, że jesteś ofiarą "hate crime”, czyli "przestępstwa nienawiści”.

"Hate crime” jest wykroczeniem przeciw innej osobie lub jej własności fizycznej z powodu rasy, religii, pochodzenia, orientacji seksualnej lub ograniczonej sprawności.


Incydenty na tle nienawiści rasowej

Obserwujemy wzrost incydentów ksenofobicznych i motywowanych nienawiścią. Są one przestępstwami. The National Police Chiefs’ Council informuje, że:

"Ofiary i osoby odczuwające zagrożenie otrzymają wsparcie policji, a przestępcy mogą spodziewać się zdecydowanej reakcji i surowszych wyroków”.

Takie przestępstwo należy zgłaszać, bo w Wielkiej Brytanii jest ono bardzo poważnie traktowane, a przestępcy grozi surowa kara.

Gdzie zgłaszać "hate crime"?

 • W nagłym przypadku należy natychmiast skontaktować się z policją pod numerem telefonu 999
 • Można też zgłosić atak na najbliższym komisariacie.

 1. Przestępstwo można zgłosić online na stronie: www.report-it.org.uk.
 2. W każdym wypadku zgłaszający ma zapewnioną anonimowość.
 3. Po pomoc psychologiczną i więcej informacji na temat praw poszkodowanych warto się udać do organizacji Stop Hate UK: www.stophateuk.org
 4.  Możesz również skontaktować się anonimowo z niezależną fundacją Crimestoppers pod numerem 0800 555 111.
 5. Jeżeli jesteś obywatelem UE, możesz uzyskać istotne dla Ciebie informacje w Ambasadzie RP w UK.
 6.  Infolinia dla poszkodowanych Victim Support: Anglia i Walia - 0808 168 911; Szkocja - 0345 603 9213.
 7. Aby uzyskać poradę na temat przeciwdziałania zdarzeniom na tle nienawiści rasowej w miejscu pracy, skontaktuj się z Acas (Advisory, Conciliation and Arbitration Service) pod adresem: www.acas. org.uk

W Szkocji zgłaszaj incydenty nienawiści bezpośrednio na stronie internetowej Police Scotland - www.scotland.police.uk/secureforms/hate-crime.

  Komentarze
  • A co jesli policja tez
   4 października 2019, 03:22

   A co jesli policja celowo tez to olewa?

  • Karol stefanowski
   15 listopada 2020, 16:11

   anglicy nie daja sobie rady a dokladnie mlode pokolenie anglikow sa bardzo slabi i szybko sie poddaja a zaraz po siegaja po narkotyki ...to pokolenie nie potrafi pracowac nie jest cierpliwe i chce wszystko szybko i za darmo

  • Czytelnik anonimowy
   26 listopada 2020, 11:28

   Za niedlugo wchodzi inna infolinia w ambasadzie i innych osrodkach, gdzie bedzie mozna zglaszac ze swiadkami najlepiej, i rzeczowymi dowodami samemu. Tam lepiej isc niz na police,ktora niestety czesto nie przyjezdza jak krew sie nie poleje i ktora moze zanizac mocno I zmieniac dane w takich przypadkach robiac problemy socjalne i social services now tym ludziom co trzeba.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama