Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wypadek drogowy z winy rowerzysty, a co z odszkodowaniem?

Wypadek drogowy z winy rowerzysty, a co z odszkodowaniem?
Jeśli uczestniczyli Państwo w kolizji podczas jazdy na rowerze, prawnicy z kancelarii prawnej Levenes mogą pomóc. (Fot. Getty Images)
Pytanie czy rowerzyści powinni mieć ubezpieczenie, zostało podniesione w kontekście finału niedawnych dwóch głośnych sprawach.
Reklama

Rowerzysta spowodował wypadek

Charlie Aliston został skazany na 18 miesięcy za niebezpieczną jazdę rowerem, kiedy potrącił pieszego, Kim Briggsem, który niestety doznał śmiertelnych obrażeń. Pozwany jechał na rowerze stacjonarnym znanym jako „fixie”, co oznacza, że ​​aby zwolnić, musiał zastosować nacisk na pedały do ​​tyłu. Jadąca rowerem osoba nie miała hamulca przedniego i jazda na takim rowerze była nielegalna.

W innym niedawnym przypadku, pieszy Gemma Brushett i rowerzysta Robert Hazeldean zostali oboje nieprzytomni po zderzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu w pobliżu stacji kolejowej Cannon Street w Londynie. Rowerzysta został pozwany przez pieszego. Dowody w tej sprawie sugerowały, że pieszy patrzył na swój telefon, kiedy przechodził przez jezdnię. Sędzia stwierdził, że rowerzysta ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, mimo że rowerzysta miał zielone światło na swoją korzyść, jednak pieszy był już na środku pasów.

Sąd uznał, że sprawcą zdarzenia drogowego był rowerzysta, natomiast pieszy przyczynił się do kolizji, a więc rowerzysta musiał zapłacić pieszemu stosowne odszkodowanie w wysokośći 50% roszczenia z tytułu obrażeń ciała poniesionych przez pieszego.

Czy rowerzysta potrzebuje ubezpieczenie rowerowe

Rowerzysta nie miał ubezpieczenia, chociaż po nagłośnieniu jego sprawy w mediach, Crowdfunding zebrał pieniądze na pokrycie jego kosztów prawnych.

Jedną z najbardziej interesujących cech tej sprawy było to, że rowerzysta nie wnioskował o roszczenie przeciwko pieszemu, najwyraźniej dlatego, że nie wierzył w wygraną roszczenia. Gdyby to zrobił, pieszy byłby wobec niego odpowiedzialny za 50% jego obrażeń i strat, i prawdopodobnie uzgodniono by pozasądową ugodę.

Te przypadki są niezwykle rzadkie. W rzeczywistości trafiają na pierwsze strony gazet, ponieważ są tak niezwykłe. Co więcej, istnieją badania wskazujące, że rzadko zdarza się, aby winę ponosił rowerzysta. W badaniu przeprowadzonym w 2009 r. przez Departament of Transportu stwierdzono, że tylko w 2% przypadków, w których rowerzyści doznali poważnych obrażeń, stwierdzono, że rowerzysta nie zastosował się do znaku stopu lub sygnalizacji świetlnej.

Nie jest obowiązkowe posiadanie ubezpieczenia podczas jazdy na rowerze w Wielkiej Brytanii, ale jeśli obawiają się Państwo o brak ubezpieczenia, są sposoby aby szkody zostały pokryte w wypadku z winy rowerzysty.

Zanim zaczną Państwo przeszukiwać online ubezpieczenia rowerowe, które są dostępne, proszę pamiętać, że może już Państwo są ubezpieczeni. Jeśli mają Państwo ubezpieczenie domu lub zawartości domu, mogą Państwo posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej podczas jazdy na rowerze, nawet nie wiedząc o tym. Fakt, że to ubezpieczenie jest objęte w ubezpieczeniu domu, świadczy o bardzo niskim ryzyku tego typu roszczeń. Ubezpieczyciele są gotowi uwzględnić ubezpieczenie przy minimalnych kosztach.

Innym możliwym źródłem ubezpieczenia jest członkostwo w UK Cycling lub stowarzyszonym klubie rowerowym, British Cycling lub London Cycling Campaign.

Rola prawników od odszkodowań powypadkowych

Jeśli uczestniczyli Państwo w kolizji podczas jazdy na rowerze, prawnicy z kancelarii prawnej Levenes mogą pomóc. Mamy doświadczonych adwokatów gotowych odebrać Państwa telefon.

Większość wypadków między rowerzystami a kierowcami pojazdów ma miejsce z powodu braku uwagi ze strony kierowcy. Prawnicy z kancelarii prawnej Levenes z powodzeniem zakończyli tysiące wypadków rowerowych. Jeśli doznali Państwo obrażeń w wyniku wypadku i jest to wina innego kierowcy, będą Państwo mogli ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela kierowcy pojazdy.

Jeśli jednak są Państwo odpowiedzialni za wypadek jako rowerzysta, mogą być Państwo pozwani, ale jest to niezwykle rzadkie, ponieważ kiedy dochodzi do kolizji pomiędzy rowerzystą a kierowcą pojazdu, rowerzysta poniesie poważne obrażenia i będzie w gorszej pozycji. Jednak jeżeli dojdzie do potrącenia pieszego przez rowerzystę, istnieją duże szanse, że ​​oboje rowerzysta i pieszy doznają obrażeń i oboje mogą złożyć roszczenie przeciwko sobie.

Link do naszego artykułu:  https://polish.levenes.co.uk/odszkodowania-powypadkowe/wypadek-drogowy-z-winy-rowerzysty-a-co-z-odszkodowaniem/

Levenes Solicitors oferuje fachową pomoc i doradztwo w zakresie odszkodowań powypadkowych: 

tel. 0800 048 2352

email: info@levenes.co.uk

www: polish.levenes.co.uk

 
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.08.2019
GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

Sport


Reklama