Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ratunku, zarabiam za mało! Jak poprosić szefa o podwyżkę w czasie epidemii

Ratunku, zarabiam za mało! Jak poprosić szefa o podwyżkę w czasie epidemii
Czy pandemia to dobry moment, aby poprosić o podwyżkę w miejscu pracy? (Fot. Getty Images)
Życie jest dalekie od tego, jakie znamy z czasów sprzed pandemii. Jedna rzecz się jednak nie zmieniła - wciąż musimy pracować i zarabiać pieniądze.
Reklama
Reklama

Sposób i charakter pracy zmienił się dla wielu z nas. Niektórzy zamienili swój salon w prawdziwy home office, a inni spędzają większość dnia na spotkaniach na Zoomie. W wirze "nowości", do których większość zdołała już przywyknąć, warto pamiętać o tym, że charakter pracy w żaden sposób nie pomniejszył wartości wykonywanej pracy. A skoro pracujemy i otrzymujemy za to wynagrodzenie, podjęcie starań o podwyżkę jest tak samo uzasadnione jak kiedykolwiek wcześniej. 

"Chociaż jest to trudny okres dla wielu pracodawców z powodu Covid-19, świat pracy się nie zatrzymał. Jeśli uważasz, że Twoja praca zasługuje na podwyżkę, masz prawo o nią poprosić" - podkreślił Nick Goldberg, założyciel firmy Ezra, która zajmuje się szkoleniami dla pracowników w dużych korporacjach.

"Zalecam dokładne rozważenie momentu wystąpienia o podwyżkę - to musi być moment, gdy jesteś pewny siebie. Proszenie o więcej pieniędzy nie sprawi, że ​​zaczniesz być uważany za osobę nieprofesjonalną - pod warunkiem, że zrobisz to we właściwy sposób. Wszyscy mamy rachunki do zapłacenia i pracodawcy powinni regularnie weryfikować Twoją wartość rynkową w miejscu pracy" - dodał ekspert. 

Nick Goldberg i jego zespół specjalistów z Ezra postanowił opublikować kilka rad na temat tego, w jaki sposób starać się o podwyżkę, aby ją otrzymać. 

Droga do lepszego wynagrodzenia może wydawać się długa i trudna, dlatego warto się do niej przygotować. (Fot. Getty Images)

Znaj swoją wartość

Aby wiedzieć, ile jesteś warty, należy przeprowadzić własny research. Strony internetowe porównujące wynagrodzenia, agencje rekrutacyjne i działy HR mogą pomóc Ci dowiedzieć się, ile powinieneś otrzymywać na podstawie charakteru Twojego zawodu i doświadczenia. 

W zależności od wykonywanej pracy możesz mieć także twarde dowody wskazujące, dlaczego zasługujesz na podwyżkę. Możesz na przykład pochwalić się osiągniętymi celami sprzedażowymi, podpisanymi umowami czy wykonanymi projektami. 

Wybierz dobry czas

Wiedza, KIEDY zapytać, czasami jest równie kluczowa, jak wiedza o tym JAK zapytać.

Zdaniem ekspertów, dobrze jest wybrać moment, w którym wszyscy są w dobrym nastroju, na przykład po pomyślnym zakończeniu projektu lub podczas podpisywania z klientem dużego kontraktu. 

Jeśli to możliwe, dowiedz się, kiedy Twoja firma planuje budżet na cały rok, aby upewnić się, że nie będziesz czekał na wzrost wynagrodzenia cały rok.

Pewność siebie jest kluczem 

Czasami możesz czuć się niezręcznie, gdy rozmawiasz o pieniądzach. Do podwyżki należy podchodzić jednak w profesjonalny sposób. W tego typu rozmowach ważna jest pewność siebie i wiara we własne możliwośći. 

To, o co poprosisz, powinno być wyrażone zrozumiale i stanowczo, aby nie pozostawiać wątpliwości dotyczących oczekiwań. Pamiętaj, że to nic niewłaściwego poprosić firmę o lepsze wynagrodzenie za cieżką pracę.

Powiedz, ile chcesz zarabiać

Chociaż może się to wydawać sprzeczne z ludzką intuicją, badania akademickie wykazały, że proszenie o konkretną podwyżkę może działać lepiej niż samo proszenie o podniesienie wynagrodzenia.

Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby wskazujące dokładną kwotę są postrzegane jako lepiej poinformowane o swojej wartości. Będąc precyzyjnym dasz również sygnał, że odrobiłeś swoją pracę domową i wiesz, jak wygląda sytuacja na rynku pracy.

Przed rozmową o podwyżce, poproś o nią na piśmie

Wypunktuj wszystkie swoje oczekiwania oraz argumenty "za" przed przystąpieniem do rozmowy (np. dzień wcześniej). Twój szef (lub dział HR) będzie mógł się właściwie przygotować. 

Pokaże to także firmie, że samemu także się przygotowałeś - przeprowadziłeś badania, znasz swoje mocne strony i wiesz, jakich argumentów użyć. Nie prosisz o podwyżkę "z marszu". 

Przygotuj się na odmowę ze strony pracodawcy i pamiętaj o wszystkch alternatywach, jakie masz. (Fot. Getty Images)

Unikaj zasadzek

Żaden pracodawca nie będzie Tobie przychylny, jeśli poczuje się osaczony. Stawiając go w trudnej sytuacji na dłuższą metę nic nie ugrasz. Postaraj się, aby wszystkie osoby decyzyjne w firmie podejrzewały Twoje zamiary, iż chcesz ubiegać się o lepsze wynagrodzenie.

Jak tego dokonać? Możesz np. poprosić o przygotowanie oceny pracy lub o dokonanie przeglądu wyników. Możesz też nie bawić się w podchody i po prostu powiedzieć szefowi, że chciałbyś niedługo porozmawiać o wynagrodzeniu. W tym drugim przypadku zachowaj kulturę i pamiętaj, że temat pieniędzy podejmuje się wyłącznie na osobności. 

Bądź realistą

Fajnie byłoby zarabiać miliony, ale poproszenie o zbyt wygórowaną kwotę raczej Ci zaszkodzi niż pomoże. 

Bycie realistą to m.in. posiadanie znajomości branży, sytuacji firmy oraz spojrzenia na swoje wynagrodzenie w konkretnym kontekście. Jeśli firma zmaga się z problemami finansowymi (np. jest z sektora hotelarskiego), bycie realistą jest szczególnie ważne, nawet jeśli oznacza to zmniejszenie oczekiwań.

Negocjacje to sztuka

Nie każdy z nas jest urodzonym mówcą bądź pisarzem. Rozmowy o wynagrodzeniu muszą być jednak spójne, a Twoje oczekiwania - stałe. Sprawę pieniędzy zawsze stawiaj krótko i zwięźle - to nie relacja Twojej ostatniej wycieczki czy diety, którą wypróbowałeś.

Pamiętaj, że negocjacje mogą pójść nie po Twojej myśli. Nie pozostawisz jednak po sobie złego wrażenia, jeśli będzie rozsądny i precyzyjny. 

Alternatywnie, pamiętaj, że czasami uzyskanie podwyżki jest po prostu niemożliwe. Być może jednak firma, w której pracujesz, będzie mogła zaoferować Ci coś innego - zmianę stanowiska, udział w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje czy dodatkowe, płatne dni wolne. 

Biorąc to pod uwagę ostatni punkt może okazać się kluczowy...

...bądź przygotowany usłyszeć "Nie"

Możesz być najbardziej utalentowaną osobą świata i spełnić każdy z powyższych punktów, a na końcu usłuszeć krótkie: nie tym razem. 

Z tego powodu bardzo ważne jest, abyś psychicznie przygotował się na każdą ewentualność. 

Zamiast być podirytowanym lub wkurzonym, spróbuj dowiedzieć się, co stało za taką decyzją firmy. Jeśli chodzi o Twoją ocenę pracy, może to być cenna lekcja (i motywacja), aby odrobinę poprawić wydajność.

Jeśli na którymś z etapów uznasz, że odmowie nie towarzyszyło sensowne wyjaśnienie sprawy, może to dobry moment, aby poszuakać alternatywnego pracodawcy z tej samej branży? Pamiętaj, że Ty i Twój pracodawca nie jesteście ze sobą uwiązani na zawsze.

A jakie są Wasze doświadczenia z ubieganiem się o podwyżkę? Może macie jakieś inne rady dla osób, które chcą poprosić o lepszą pensję? Dajcie znać w komentarzach! 
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.17 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama