Menu

Odkąd nie piję alkoholu jestem innym człowiekiem

Odkąd nie piję alkoholu jestem innym człowiekiem
Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na życie bez alkoholu - i nie są to tylko wegetarianie czy weganie... (Fot. Getty Images)
"O spirytusie najdroższa wódko, kto ciebie pije, ten żyje krótko"...
Reklama

Oda do alkoholu

Współcześnie problem spożywania alkoholu i to często w nadmiernych ilościach, dotyczy w różnych regionach świata większości populacji ludzkiej. Piją dzieci, młodzież i dorośli. Piją mężczyźni oraz kobiety. Piją zwykli ludzie, politycy, aktorzy, celebryci, a nawet mężowie stanu i głowy państw. W wielu krajach spożycie alkoholu stale wzrasta, zwłaszcza w grupie tych najmocniejszych trunków. Wiele nacji nadużywa alkoholu już od stuleci i moda na spożywanie tego napoju, przy okazji spotkań i różnych uroczystości, stała się już normą.

Wielu ludzi traktuje także alkohol jako antidotum, czy nawet „lekarstwo” na wszelkie troski i smutki, a duża grupa fanów mocniejszych trunków nie wyobraża sobie żadnego spotkania towarzyskiego, kolacji, oglądania meczu, urodzin lub imienin, bez picia alkoholu. Niestety częste spożywanie piwa, wina, nalewek oraz wódki, często prowadzi do uzależnienia się od nich oraz wywołuje negatywne konsekwencje zdrowotne, finansowe, zawodowe, a nawet powoduje rozpad rodzin i cierpienie najbliższych. Trzeba też nadmienić, że patrząc historycznie, alkohol miał duży wpływ na losy naszego świata.

Przeglądając różne materiały na temat picia alkoholu, napotkałem na jednej ze stron internetowych tekst, który z jednej strony mnie rozbawił, ale z drugiej strony skłonił do refleksji i przeanalizowania problemu nadużywania tego trunku. Ale, najpierw wiersz, a w zasadzie oda do alkoholu (pisownia oryginalna), który wprawdzie zawiera błędy językowe, ale w pełni oddaje sens moich wcześniejszych refleksji:

„o płynu natchniony magicznymi snami
od wieków czczony, od wieków kochany
rozluźniasz język umacniasz hart ducha
twojego bulgotu cała Polska słucha
jesteś gdy rodzimy i gdy umieramy
przed tobą otworem stoją wszystkie bramy
wielbi cię lud prosty wielbią politycy
miłym gościem jesteś w wiosce i w stolicy
twój widok tak kusi tak mami i nęci
nikt ci się nie oprze nawet prezydenci
kochał bym cię mocno, wielbił i szanował
gdybym w dniu następnym ciężko nie chorował”

(„Do alkoholu”, 2008-04-23, autor: Boik)

W dzisiejszych czasach w wielu miejscach - zamiast drinków alkoholowych - można zamówić kolorowe koktajle owocowe. (Fot. Getty Images)


Mężczyźni piją więcej niż kobiety?

Jak na razie, to mężczyźni dominują w zestawieniach ukazujących ilość spożywanego alkoholu na statystycznego obywatela. Kiedy jednak przywołujemy na myśl wzorzec osoby pijanej, to jest to z reguły facet.

Jest jednak pewna grupa kobiet, która już prawie dorównuje mężczyznom w ilości spożywanych mocnych trunków. Są to kobiety w przedziale wiekowym 18-29 lat. Jest to o tyle niepokojące, że są to z reguły uczennice lub studentki wchodzące w „świat”, dla których trzeźwa głowa i jasny umysł jest bardzo ważny, są to młode matki kształtujące model swojej nowej rodziny oraz osoby rozpoczynające karierę zawodową i często nastawione na osiągnięcie sukcesu, ale uzależnienie od alkoholu nieraz potrafi skutecznie pokrzyżować im plany życiowe.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.57 / 28

Komentarze
 • NewMe
  16 października, 11:32

  sam zucilem rok temu. polecam kazdemu!

 • Lol
  16 października, 13:08

  Chlanie jest fajne ale nie za często. Potem kac gigant i zdychanie

 • Kosiarka
  16 października, 13:15

  Alkohol szkodzi zdrowiu.

 • Zielony
  17 października, 11:43

  oj tam oj tam ;)

 • Czesio
  17 października, 13:45

  Nie pije od 4 tygodnii, niby nie tak dawno, ale samopoczucie na duzy plus, fantastycznie sie wysypiam, cisnienie wrocilo do normy, latwo nie jest przestac ale zdecydowanie warto! :)

 • Damian
  17 października, 21:22

  Stracilem najlepsze chwile z moim dzieckiem , przez 10 lat pilem , zawiodlem wszystkich . Od 6 miesiecy jestem czysty . Dziekuje za pomoc prawdziwym przyjacielom , Dziekuje zonie i synowi za to ze o mnie walczyli . Damian

 • Swiety Mikolaj
  17 października, 22:39

  7 lat wony od uzaleznienia ;)

 • Robol
  18 października, 06:32

  kto pije i pali ten nie ma robali...

 • Wayup
  18 października, 08:05

  @Damian tak trzymaj . bylem w tej samej sytuacji. czysty od roku i pol. alkohol to sciek, ale nie widzisz tego dopuki nie przestaniesz pic.

 • Celestyn76
  20 października, 13:31

  Bo pic cza umic jak mawial synek grany przez cezarego pazure w filmie sztos nie badzmy hipokrytami jak muzulmanie gdyby Pan Bog chcial zeby ludzie nie pili to nie zamienilby wody w wino w kanie galilejskiej czyli umiar jak we wszystkim

 • Jerzy Joniec
  20 października, 18:07

  Trzeźwe życie jest warte grzechu. Człowiek bez alkoholu widzi świat takim, jakim jest naprawdę. Dotyczy to także naszych znajomych. Gdyby tak nie było, to dlaczego wielu z nas po imprezie czuło się nieswojo, albo ogarniał nas wstyd za wygłupy, które wcześniej wydawały nam się takie zabawne.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.11.2019
GBP 5.024 złEUR 4.293 złUSD 3.879 złCHF 3.911 zł

Sport


Reklama