Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niechlubne sekrety brytyjskiej rodziny królewskiej

Niechlubne sekrety brytyjskiej rodziny królewskiej
Czy królowa Elżbieta II zna wszystkie tajemnice swojej rodziny? (Fot. Getty Images)
Brytyjska rodzina królewska słynie z dbałości o swój wizerunek. I to za wszelką cenę. Trudno jednak, by jak w każdej rodzinie, w historii monarchii nie zdarzyły się skandale. A o wielu z nich woleliby zapewne zapomnieć...
Reklama
Reklama

Kiedy w 2012 roku na parkingu w Leicester odkryto kości liczące ponad 500 lat, okazało się, że są to szczątki Ryszarda III. W wyniku przeprowadzonych testów DNA nie udało się jednak powiązać wyników z żadnymi krewnymi ze strony ojca.

Krótko mówiąc - prawdopodobnym jest, że wielu dziedziców korony brytyjskiej, w tym królowej Elżbiety II - wcale nie powinno zasiąść na tronie.

Świadczy to, oczywiście, o zdradzie małżeńskiej w rodzinie królewskiej. Jednak kiedy i między kim do niej doszło – póki co nie udało się naukowcom ustalić. Jeszcze.

DNA ujawniło również, że Ryszard III był prawdopodobnie blondynem o niebieskich oczach, chociaż na portretach wygląda on zgoła odmiennie.

Elżbieta I Dziewica

Jeden z owianych legendą przekazów dotyczy Elżbiety I. Chociaż nigdy nie wyszła za mąż, a do historii przeszła jako “Królowa Dziewica”, nie brakowało w jej życiu platonicznych kochanków. Najsłynniejszym był Robert Dudley – 1. Earl Leicester.

Możliwe jednak, że związek ten nie był równie iluzoryczny jak pozostałe. Plotka głosiła bowiem, że owocem tej zażyłości było dziecko.

Kiedy w 1587 roku Hiszpanie aresztowali u wybrzeży San Sebastian mężczyznę, podawał się on za Arthura Dudleya – syna Elżbiety I i R. Dudleya. Po urodzeniu syna Elżbieta miała rzekomo powierzyć go opiece Roberta Southerna – zaufanego jednej ze swoich dwórek.

Elżbieta I - dziewica? (Fot. Getty Images)

Arthur dopiero jako nastoletni młodzieniec miał poznać prawdę o swoim pochodzeniu. Badacze przypuszczają, że królowa mogła w tajemnicy urodzić dziecko latem 1561 r., kiedy to dwór zwrócił uwagę na nienaturalną opuchliznę monarchini.

Przeważa jednak opinia, że Artur Dudley był angielskim szpiegiem. Miał on rzekomo wprowadzić Hiszpanów w konsternację, podając się za potencjalnego katolickiego następcę angielskiego tronu, tuż przed wyprawą Wielkiej Armady* na Anglię.

Ostatnia wzmianka o Arturze pochodzi z więzienia w Alcantrze w 1590 roku. Nigdy jednak nie ustalono, czy faktycznie był synem Elżbiety I.

Królowa Wiktoria i jej wierny sługa

Wiktoria i Albert Sachsen-Coburg-Gotha byli, według podań, jednym z najszczęśliwszych małżeństw na brytyjskim tronie. Jednak przedwczesna śmierć Alberta w grudniu 1861 r. pogrążyła królową w wieloletniej żałobie.

Pocieszenie znalazła u boku wiernego szkockiego sługi – Johna Browna, ale ich relacja dziś jeszcze budzi ożywione dyskusje wśród historyków.

Według pamiętników brytyjskiego polityka Lewisa Harcourta, kapelan królowej – Norman Macleod, wyznał na łożu śmierci, że udzielił parze sekretnego ślubu. Wiktoria po śmierci Browna w marcu 1881 r. napisała list sugerujący, iż traktowała swojego sługę podobnie jak zmarłego męża.

Nie ma jednak jednoznacznych dowodów potwierdzających ich związek, a pamiętniki Browna, mogące zaświadczyć o bliskości służącego i królowej, zostały po jego śmierci zniszczone.

Królowa Wiktoria z ukochanym Albertem. (Fot. Getty Images)

Albert Wiktor – Kuba Rozpruwacz?

Wnuk królowej Wiktorii, w opinii niektórych znawców tematu, mógł być okryty niesławą Kubą Rozpruwaczem.

Brutalne morderstwa dokonane przez niezidentyfikowanego do dziś mordercę, który w 1888 roku w londyńskiej dzielnicy Whitechapel pozbawił życia pięć kobiet, miały być próbą odciągnięcia uwagi społeczeństwa od zawartego potajemnie małżeństwa księcia Alberta Wiktora z robotnicą Annie Elizabeth Crook.

Inna wersja głosiła, że to biseksualny, obłąkany i toczony przez syfilis arystokrata osobiście dopuszczał się zbrodni. By uniknąć skandalu – przypisano je wymyślonemu na te potrzeby Kubie Rozpruwaczowi.

Większość historyków uważa jednak, że księcia nie było w Londynie, gdy dokonano okrutnych zbrodni w dzielnicy Whitechapel.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.65 / 38

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama