Menu

Niebieskie strefy planety Ziemi i 8 sekretów długowieczności ich mieszkańców

Niebieskie strefy planety Ziemi i 8 sekretów długowieczności ich mieszkańców
Japońska wysepka Kouri w regionie wyspy Okinawa. (Fot. Getty Images)
Termin 'Niebieskie Strefy' odnosi się do obszarów geograficznych, w których ludzie żyją dłużej i zdrowiej niż gdziekolwiek indziej na Ziemi. Na całym naszym globie odnaleziono kilka takich stref, w których to miejscowi mogą pochwalić się nienagannym zdrowiem, długim, pięknym życiem, jak i charakterystyczną codziennością.
Reklama

Koncepcja Niebieskich Stref zrodziła się podczas prac demograficznych Gianniego Pesa i Michaela Poulaina. Badali oni prowincję Nauoro w Sardynii w regionie, gdzie odnotowano największą liczbę osób płci męskiej dożywających stu lat. Dan Buettner, zaintrygowany pracami badawczymi, postanowił rozszerzyć te badania, dzięki czemu udało mu się zidentyfikować pięć obszarów geograficznych, w których ludzie żyją statystycznie dłużej niż gdziekolwiek indziej na Ziemi.

Na podstawie danych z obserwacji i swojego doświadczenia odkrył sekret miejscowych, którzy chętnie dzielą się swoją codziennością. Obszary te, czyli Niebieskie Strefy, rozsypane są na całej planecie:

 • Sardynia, region Barbagia: są to górzyste wyżyny wewnętrznej Sardynii, gdzie odnotowuje się największą liczbę mężczyzn dożywających stu lat.
 • Japonia, Okinawa: Okinawa jest domem dla najstarszych kobiet na świecie, gdzie przeciętnie dożywają 70 lat.
 • Kostaryka, Półwysep Nicoya: jest to miejsce o najniższym wskaźniku umieralności w średnim wieku i drugie o najwyższym odsetku mężczyzn dożywających stu lat.
 • Grecja, Ikaria: Ikaria to wyspa na Morze Egejskim, gdzie odnotowuje się bardzo małą śmiertelność w średnim wieku.
 • Kalifornia, Loma Linda: w tym miejscu ludność żyje średnio o 10 lat dłużej niż ich północnoamerykańscy sąsiedzi.

Ludzie, którzy mieszkają w Niebieskich Strefach, zamieszkują przeróżne części świata. Więc jaki jest ich sekret? Dlaczego ludzie w tych miejscach pomimo uderzających różnic kulturowych, dzielą wspólnie wspaniałe zdrowie i sędziwy wiek? W tych niezwykłych obszarach nikt nie wybudował fontanny zdrowia i młodości. Według badań, genetyka także nie ma nic wspólnego z brakiem chorób przewlekłych czy długą żywotnością mieszkańców.

Opuszczone miasteczko w regionie Barbagia na Sardynii. (Fot. Getty Images)

Jak się okazuje - nie musimy się również przeprowadzać do tak odległych miejsc, aby być zdrowym i dożyć pięknego wieku. Kluczową rolę odgrywa styl życia i odpowiednia dieta. Ludzi zamieszkujących Niebieskie Strefy łączy osiem zasad, które odnoszą się do codzienności i odżywiania:

1. Dieta pełna produktów roślinnego pochodzenia: jedną ze wspólnych cech, mimo odległości i różnorodności kulturowej Niebieskich Stref jest to, że ludzie je zamieszkujący stosują przede wszystkim dietę roślinną. Chociaż większość osób zaprzecza, że stosuje dietę wegetariańską, samo mięso spożywane jest bardzo rzadko - statystycznie około pięć razy w miesiącu. Zamiast tego, posiłki bogate są w warzywa, które są doskonałym źródłem błonnika, jak i wielu minerałów i witamin. Duża ilość tych składników może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca. W diecie mieszkańców Niebieskich Stref znajduje się również wiele roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, fasola, groszek czy soczewica. Spożywane są głównie produkty pełnoziarniste, jak i orzechy.

2. Codziennie dawka ruchu: mieszkańcy Niebieskich Stref nie ćwiczą celowo idąc na siłownie czy uprawiając jogging. Ruch jest wbudowany w ich codzienność poprzez ogrodnictwo, spacery czy zwykłe obowiązki, dzięki czemu aktywne poruszanie się jest podstawową częścią życia.

3. Postępowanie zgodnie z zasadą 80%: ograniczenie spożycia kalorii jest powszechną praktyką dla ludności zamieszkujących Niebieskie Strefy. Ludzie w tych rejonach przestają jeść, gdy ich żołądki są wypełnione w 80%. Ostatni, najmniejszy posiłek spożywają wczesnym wieczorem, aby nie być przejedzonym w trakcie zasypiania i odpoczynku. Sposób ten zapobiega przybieraniu na wadze i zmniejsza ryzyko chorób serca.

4. Bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi: społeczności w Niebieskich Strefach żyją blisko ze sobą. Bardzo często członkowie całej rodziny zamieszkują ten sam dom lub posiadają inne gospodarstwo w pobliżu. Ludzie żyjący w tych rejonach zobowiązują się do partnera życiowego i inwestują w rodzinę, jak i bliskich, bardzo dużo czasu i miłości.

Miasteczko Evdilos na Ikarii. (Fot. Getty Images)

5. Odpowiednia ilość snu i odpoczynku: nie od dziś wiadomo, że sen i odpoczynek to klucz do zdrowia i długowieczności. Są to bardzo ważne dwa elementy długiego i pełnego energii życia. Osoby zamieszkujące Niebieskie Strefy nie kładą się spać ani nie budzą się o określonych godzinach specjalnie do pracy czy szkoły. Mieszkańcy śpią dokładnie tyle, ile nakazuje im ciało. W wielu miejscach drzemki w ciągu dnia podczas pracy czy zabawy nie są niczym nadzwyczajnym.

6. Odpowiednie radzenie ze stresem: stres jest jedną z głównych przyczyn osłabień i nieszczęść. Nierzadko prowadzi do przewlekłych chorób, jak i wczesnej śmierci. Oczywiście stres jest codzienną częścią życia i nawet ludzie zamieszkujący Niebieskie Strefy posiadają zmartwienia. Jednak najważniejsze w tym wypadku jest sposób, w jaki sobie z nim radzą. Najzdrowsi ludzie na planecie prowadzą szczęśliwe życie, wzbogacone silnymi więzami rodzinnymi, posiadają poczucie celu i odpowiednią dawkę snu. Każda strefa posiada swój odrębny sposób, na przykład Sardyńczycy poświęcają godzinę na przyjemności, Ikarianie udają się na odpoczynek w ciągu dnia, a ludność z Okinawy poświęca kilka chwil na rozpamiętywanie o swoich przodkach.

7. Umiarkowane spożywanie alkoholu: wszyscy dorośli mieszkańcy Niebieskich Stref z wyjątkiem Adwentystów spożywają dziennie jeden kieliszek wina. Picie wina w umiarkowanych ilościach dla mieszkańców stało się stylem życia, nieważne czy alkohol jest pity w gronie rodziny, z przyjaciółmi, czy do obiadu.

8. Odpowiedni system wierzeń: wiara odgrywa dużą rolę w życiu ludzi zamieszkujących Niebieskie Strefy. Dzięki niezwykłemu poczuciu przynależności i z odpowiednim wsparciem społecznym ludziom nie doskwiera samotność oraz radzą sobie lepiej ze stresem i problemami.

Czy to naprawdę takie proste, że sekret długiej i zdrowej codzienności to nic innego, jak nawyki żywieniowe i styl życia? Piękne, pełne zdrowia życie nie jest owiane tajemnicą, jest to jedynie nasz wybór, który wymaga stałych zasad pozytywnie wzbogacających ciało i umysł.

Źródła:

 • upliftconnect.com/lessons-for-living-longer-from-people-who-lived-the-longest/
 • weforum.org/agenda/2017/06/changing-the-way-america-eats-moves-and-connects-one-town-at-a-time/
 • bluezones.com/about/history/
 • healthline.com/nutrition/blue-zones#section1
 • nbcnews.com/better/health/blue-zones-6-secrets-borrow-people-who-live-longest-ncna921776
 • singularityhub.com/2009/07/20/blue-zones-places-in-the-world-where-people-live-to-100-and-stay-healthy/

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na stronie Akademii Ducha.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.89 / 9

Komentarze
 • Berka
  4 sierpnia 2020, 06:35

  Moja prababcia zyla prawie 100 lat bez dwoch tygodni Przezyla dwie wojny biede glod Urodzila 7 dzieci w tym dwoje zmarlo Miala mnostwo tragedi i stresow Mieli glod nie bylo co jesc moze dlatego tak dlugo zyla Jemy za duzo i za tlusto

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.01.2021
GBP 5.107 złEUR 4.524 złUSD 3.730 złCHF 4.197 zł

Sport


Reklama