Menu

Jak przetrwać zimę zdrowym i szczęśliwym?

Jak przetrwać zimę zdrowym i szczęśliwym?
Nie dajmy się długim, ciemnym wieczorom... (Zdjęcia: Getty Images)
Sezon jesienno-zimowy to dla wielu z nas trudny czas. Jak go przetrwać, by uniknąć sezonowej chandry i pogorszenia samopoczucia? Dobrym pomysłem będzie choćby gorąca kąpiel i regeneracyjna drzemka. Polecają to nie tylko zwolennicy leniuchowania, ale i eksperci!
Reklama

Za oknami coraz bardziej nieprzyjazna aura. Słońce ustępuje miejsca deszczowym chmurom, dni są krótsze, a wieczory chłodniejsze. Jesień zadomowiła się na dobre, a na horyzoncie majaczy już zima wraz z zapowiadanymi pierwszymi opadami śniegu. Pogorszenie pogody skutkuje tymczasem u wielu z nas drastycznym obniżeniem nastroju. Jesteśmy niechętni do podejmowania jakichkolwiek aktywności, a jedyne, na co ochotę mamy, to otulić się kocem, włączyć ulubiony serial, a następnie udać się na drzemkę.

Choć brzmi to jak opis powolnego zapadania w jesiennozimowy letarg, w sporadycznym leniuchowaniu nie ma w istocie nic złego. Wprost przeciwnie – w celu uniknięcia typowej o tej porze roku chandry, a co za tym idzie pozostania zimą zdrowym i zadowolonym, warto zadbać przede wszystkim o swój komfort. Specjaliści przekonują, że dbanie o siebie o tej porze roku to nie tylko zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Eksperci radzą, byśmy pozwolili sobie na odrobinę nudy i lenistwa – dla własnego dobra. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wprowadź więcej światła

Sztuczne światło, które towarzyszy nam zwłaszcza jesienią i zimą, może prowadzić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność, przejadanie się, a nawet depresja. „Gdy dni stają się coraz krótsze, warto poświęcić nieco więcej uwagi na świadomy powrót do natury” – sugeruje w rozmowie z „The Healthy” Carolyn DiCarlo, architektka i projektantka wnętrz. Przearanżujmy zatem przestrzeń, w której żyjemy, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło. W tym celu możemy np. ustawić biurko tak, by w ciągu dnia pracować przy oknie. Ograniczmy również niekorzystny wpływ niebieskiego światła i wyłączajmy wszystkie elektroniczne urządzenia co najmniej godzinę przed snem.

Zaszczep się i uniknij grypy

Sezon grypowy trwa zwykle od października do maja, kiedy to na zachorowanie narażona jest potężna grupa ludzi, którzy nie zadbali o wcześniejsze zaszczepienie się. „Grypa jest wysoce zakaźną i wyniszczającą infekcją dróg oddechowych, która może powodować poważne komplikacje. Zaszczepienie się przeciw grypie zmniejsza ryzyko zachorowania, rozwoju powikłań oraz opuszczenia szkoły lub pracy z powodu choroby” – zaznacza dr Margaret Khoury, specjalistka od chorób zakaźnych.

Mimo niesprzyjającej aury, ćwicz

Nie pozwólmy, aby cały wysiłek, który włożyliśmy w dbanie o sylwetkę i kondycję podczas letnich miesięcy, poszedł na marne tylko dlatego, że na zewnątrz zrobiło się chłodniej, a nasz zapał zaczął mijać. „Pomyśl o sposobach na wprowadzenie ćwiczeń do swojej jesienno-zimowej rutyny – chodząc na zajęcia jogi, ćwicząc z aplikacją fitness, udając się na długie spacery po parku lub trenując we własnym pokoju z asystą trenera z YouTube’a. Możliwości jest wiele” – mówi dietetyczka Lindsey Bristol.

Nawadniaj się

Bardzo istotne jest, by dbać o nawodnienie organizmu – nie tylko latem. Przed pójściem spać napełnijmy zatem butelkę z wodą albo szklankę i połóżmy ją na nocnym stoliku. Będzie to pierwsza rzecz, którą zobaczymy po przebudzeniu, a wypicie szklanki wody tuż po wstaniu z łóżka stanie się naszym nowym zdrowym nawykiem.

„Niech woda będzie częścią codziennej rutyny. Jest nam wszak niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Pomaga wypłukać toksyny, wspomaga trawienie, utrzymuje optymalną temperaturę ciała, pomaga w odchudzaniu, a także poprawia kondycję skóry” – radzi Bristol.

Nie unikaj kontaktu z ludźmi

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Brigham Young University, interakcje z przyjaciółmi i rodziną są kluczem do długiego i szczęśliwego życia. DiCarlo radzi, by w momencie, gdy aura jest wyjątkowo zniechęcająca, organizować spotkania towarzyskie w domu. Gry planszowe, kalambury, wspólne oglądanie filmu – wszystkie te aktywności możemy wykonywać w towarzystwie bliskich osób, gdy nie mamy ochoty na wyjścia do barów czy spacery po mieście.

„Celem jest zachęcanie do bardziej relaksujących interakcji społecznych, które są korzystne z psychologicznego punktu widzenia” – wyjaśnia ekspertka.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3 / 5

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.10.2020
GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

Sport


Reklama