Menu

Jak Polacy zarządzają swoim zdrowiem w UK i jak może się to zmienić wraz z Brexitem?

Jak Polacy zarządzają swoim zdrowiem w UK i jak może się to zmienić wraz z Brexitem?
Niektórzy Polacy w Wielkiej Brytanii wolą wrócić do Polski, aby udać się do lekarza, żeby leczyć się lub poddać się badaniu diagnostycznemu... (Fot. Getty Images)
Opieka zdrowotna w Polsce jest zorganizowana inaczej niż w Wielkiej Brytanii, a poruszanie się po brytyjskim systemie może być trudne. Niektórzy Polacy w Wielkiej Brytanii wolą wrócić do Polski, aby udać się do lekarza, żeby leczyć się lub poddać się badaniu diagnostycznemu. Dotyczy to również Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii od wielu lat.
Reklama

Inni wolą płacić za prywatnego polskiego lekarza w Wielkiej Brytanii, niż iść do specjalisty publicznego. Nowy projekt badawczy przeprowadzony przez Uniwersytet w Southampton ma na celu lepsze zrozumienie, jak Polacy zarządzają swoim zdrowiem w Wielkiej Brytanii, w jaki sposób Brexit może zmienić ich podejście do opieki zdrowotnej, ale także wywarcie wpływu na decyzje podejmowane przez rząd brytyjski.

Co wiemy o postawach wobec opieki zdrowotnej?

We wcześniejszym badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet wśród wielu Europejczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii, z których prawie 60% stanowili obywatele Polski, prawie połowa respondentów mieszkających w Wielkiej Brytanii stwierdziła, że jeśli potrzebują leczenia, wolą podjąć je w swoim kraju pochodzenia. Badanie to wykazało również, że osoby o słabym zdrowiu znacznie częściej wybierają kraj pochodzenia do leczenia.

Obecne badanie ma na celu lepsze zrozumienie tych problemów, i jak Brexit może na nie wpłynąć. Liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii podróżujących do Polski w celu leczenia osiągnęła prawie 34 000 w 2016 r. Zdecydowana większość tych podróżnych to Polacy, a liczby te potwierdzają, że Polska jest największym odbiorcą podróżujących w celach medycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Do tej pory podróż między dwoma krajami ułatwiały tanie bilety i ograniczone restrykcje prawne.

Co jeszcze musimy lepiej zrozumieć?

Niepewność związana z procesem Brexitu w zakresie swobody podróżowania i statusu prawnego w Wielkiej Brytanii rodzi ważne pytania dotyczące zmian postaw Polaków wobec podróży medycznych. Komentarze respondentów innego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Southampton pokazały, że w wyniku obaw gospodarczych i obaw przed dyskryminacją, Polacy są zaniepokojeni wpływem Brexitu na prawa do swobodnego przemieszczania się podczas podróży i pobytu, w tym dostęp do świadczenia usług zdrowotnych.

W jaki sposób Brexit zmieni sposób dostępu do usług? Jak Brexit wpłynie na praktyki opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii oraz między Wielką Brytanią a Polską? Bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o postawach i praktykach związanych ze zdrowiem, zwłaszcza, że chociaż mamy pewne informacje na temat korzystania z usług takich jak pediatria, ginekologia i stomatologia, niewiele wiemy o korzystaniu z innych usług i pacjentach z chorobami przewlekłymi.

Badania pokazują również, że Polacy w Wielkiej Brytanii często nie ufają lokalnym lekarzom i uważają, że dostęp do usług zdrowotnych jest problematyczny. Często prowadzi to do korzystania z sektora prywatnego w Wielkiej Brytanii, ale nadal nie jest całkowicie jasne, kto korzysta z tych usług, z jakich powodów i metod leczenia.

Czy Polacy z UK nadal wolą jeździć do Polski, by leczyć zęby?... (Fot. Getty Images)

Co więcej, nie wiemy o wyzwaniach i wyborach tych, którzy szukają kontroli lub opieki pozabiegowej po leczeniu, które nie było przeprowadzone przez NHS. Wiele pozostaje do powiedzenia na temat tego, jak Polacy radzą sobie ze schorzeniami wymagającymi konsultacji ze specjalistami medycznymi, szczególnie jeśli sami chorują przewlekle lub są niepełnosprawni czy też opiekują się kimś, kto choruje przewlekle lub jest niepełnosprawny.

Nasze badanie stara się znaleźć odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań związanych z opieką zdrowotną i Brexitem.

Wypełnij naszą ankietę, aby zyskać szansę wygrania kuponu na kwotę £100

Weź udział w naszej anonimowej ankiecie i opowiedz nam o swoich doświadczeniach, nadziejach i lękach. Będziesz miał również szansę wzięcia udziału w losowaniu „kuponu Amazon” o wartości 100 funtów, z możliwością wykorzystania go na otrzymanie towaru pod jakimkolwiek adresem w Wielkiej Brytanii. Możesz wziąć udział w badaniu klikając na poniższy link:

https://isurvey.soton.ac.uk/34573 - po polsku

https://isurvey.soton.ac.uk/34677 - in English

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.01.2020
GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

Sport


Reklama