Menu

Formalności związane z wyjazdem z UK do Polski - krok po kroku (Cz. II)

Formalności związane z wyjazdem z UK do Polski - krok po kroku (Cz. II)
Powrót do Polski może być bezproblemowy, jeśli zadbamy o niezbędne formalności. (Fot. Getty Images)
Emerytura, świadczenia socjalne, sprawy zdrowotne, dzieci - decydując się na opuszczenie Wielkiej Brytanii, musimy pamiętać o wielu "sprawach do załatwienia" przez wyjazdem. Postaramy się to uporządkować w poniższym materiale.
Reklama

W związku z licznymi powrotami naszych Rodaków do Polski powstał projekt spotkań, które odbyły się w 9 miastach Wielkiej Brytanii i miały na celu przybliżenie polskiej społeczności tematyki związanej ze wszystkimi niezbędnymi formalnościami. 

Projekt "Powroty do Polski" powstał z inicjatywy trzech organizacji: Polish Busines House, Albion Financial Advice Ltd oraz JMS Accounting Office Ltd. Poniżej zamieszczamy informacje, które najbardziej interesowały powracających z UK Polaków.

Emerytura

Aby uzyskać proporcjonalną emeryturę z UK, należy wykazać co najmniej 10 lat pracy i uzyskać wiek emerytalny (obecnie 67 lat). (You’ll get a proportion of the new State Pension if you have between10 and 35 qualifying years. You have 20 qualifying years on your National Insurance record after 6April 2016. You divide £164.35 by 35 and then multiply by 20. Your new State Pension will be about £93.91 per week - zmiana z dnia 6/04/2016).

W przypadku osób, które nie przepracowały 10 lat w UK, ale pracowały w innych krajach UE, z którymi UK podpisała umowę o koordynacji składek, emerytura będzie wypłacana proporcjonalnie do lat przepracowanych w UK.

Aby uzyskać proporcjonalną emeryturę z UK, należy wykazać co najmniej 10 lat pracy i uzyskać wiek emerytalny. (Fot. Getty Images)

Po wyjeździe do Polski na stałe i po uzyskaniu odpowiedniego wieku możemy starać się o emeryturę zagraniczną za pośrednictwem ZUS w Warszawie (wniosek o emeryturę składamy zawsze wedle miejsca zamieszkania w danym kraju). Po złożeniu wniosku, ZUS będzie się kontaktował z instytucją ubezpieczeniową w UK. Będą potrzebne dokumenty świadczące o podleganiu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu.

Warto zachować zatem całą dokumentację zatrudnienia P60/P45/P11/payslipy, czy dokumenty z prowadzenia działalności gospodarczej w UK, takie jak rozliczenia podatkowe tax return oraz dowody zapłaty składek Class 2 i Class 4.

Na podstawie zatrudnienia możemy uzyskać tzw, State Pension i Additional Pension.

Więcej szczegółów

Świadczenia socjalne - benefits

Wyjeżdżając z UK powinniśmy również zgłosić ten fakt do departamentu Tax Credits, Universal Credits, Child Benefit, czy innych, z których pobieramy zapomogi. Można to uczynić telefonicznie lub online, jeśli posiadamy konto na gateway.

Po wyjeździe na stałe do Polski nasze prawo do tych zasiłków automatycznie wygasa.

Statutory Maternity Pay – zachowujemy prawo do wypłaty po wyjeździe do Polski. (Statutory Maternity Pay - while living abroad. If you are already getting SMP and go abroad, your employerwill still pay you SMP.).

Warto pomyśleć o zamknięciu konta bankowego, aby nie generowało kosztów prowadzenia rachunku. (Fot. Getty Images)

Konto bankowe

Po załatwieniu wszelkich finansowych formalności, np. otrzymaniu zwrotu nadpłaconego podatku, czy uregulowaniu ostatnich rachunków, warto pomyśleć o zamknięciu konta bankowego, aby nie generowało ono kosztów prowadzenia rachunku. Jeśli mamy konto bezpłatne, a przewidujemy powrót do UK, możemy je zatrzymać.

Karta kredytowa, pożyczka, overdraft

Oczywistym jest, że w przypadku wyjazdu na stałe do Polski, to właśnie z polskich zarobków będziemy zobowiązani pokrywać zadłużenie na karcie, czy też regulować pożyczkę w banku angielskim. Warto pomyśleć o tym wcześniej, powiadomić bank o wyjeździe, podpisać ugodę o spłatę na polskich warunkach.

Sprawy zdrowotne

O wyjeździe powinniśmy niezwłocznie powiadomić naszego lekarza pierwszego kontaktu GP oraz wyrejestrować się z przychodni. Nasza karta EHIC (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) przestaje obowiązywać z dniem wyjazdu. Karta powinna być zwrócona do NHS.

Jeśli jednak skorzystamy z niej w Polce, może okazać się, że będziemy musieli pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni.

Szczegółowe zasady

Osoby pobierające emeryturę lub rentę (long-term incapacity benefit) powinny uzyskać formularz S1 przed wyjazdem do Polski, który jest podstawą rejestracji w funduszu zdrowia w Polsce.

Więcej szczegółów

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.57 / 7

Czytaj więcej:

Formalności związane z wyjazdem z UK do Polski - krok po kroku (Cz. I)

Komentarze
 • Porada
  8 grudnia 2019, 09:43

  Niestety, nie jest prawda ze, wyprowadzajac sie z UK, mozna miec konto bankowe - nalezy powiadamiac Bank i, to KAZDOAZOWO, w przypadku, JAKIEJKOLWIEK ISTOTNEJ ZMIANY sytuacji osobistej a, taka jest, chociazby, zmiana miejsca pracy (!), nie wspomne juz o wyjezdzie na stale z UK. Wystarczy zapozna sie z UMOWA o prowadzeniu rachunku.

 • Prawilniaku
  8 grudnia 2019, 17:32

  gowno prawda, jak masz darmowe konto to nic ci nie zrobią... ale takie spoleczniaki co łamanym językiem, z podpowordziami szwagra lubią robić z igły widły i to przecież trzeba załatwić bo to bank przeca... idź zgłoś jeszcze ze żarówka w latarni na ulicy nie działa i ciemno jest prawilniaku.

 • Phe
  9 grudnia 2019, 21:53

  Porada .. jestes sola tej ziemi:)

 • Do Porada
  9 grudnia 2019, 23:40

  Potwierdzam ze mozna nie zamykac konta. Pracowalem 5 lat w Uk nastepnie wrocilem do Polska na 3 lata po czym znów pracuje mieszkam w UK. Mam konta w PL i w UK i nie mam ani nie Moslem żadnych problemow.

 • Kmiot
  10 grudnia 2019, 18:17

  Na wuj tu wracać?!
  Porombało was??

 • Marek
  11 grudnia 2019, 21:54

  Nie jest też prawda że trzeba przepracować 10lat osiągnąłem wiek 65lat i 7lat pracy w UK i mam emeryturę 290f miesięcznie nie jest to kokos ale w pl takiego czegoś niema

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.01.2020
GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

Sport


Reklama