Menu

Raport: Połowa rolników w UK w tarapatach po Brexicie

Raport: Połowa rolników w UK w tarapatach po Brexicie
Brexit bez umowy mocno uderzy w brytyjskich rolników. (Fot. Getty Images)
Nawet połowa rodzinnych gospodarstw rolnych w Wielkiej Brytanii może zostać wykluczona z rynku w ciągu 5 lat, jeśli dojdzie do Brexitu bez umowy - ostrzega w raporcie grupa 'Farmers For A People's Vote'.
Reklama

Wyjście 31 października z UE bez umowy spowoduje, że brytyjscy rolnicy staną w obliczu natychmiastowych ceł nałożonych na eksport produktów rolno-spożywczych, przez co będą niekonkurencyjni - czytamy w analizie pt. "Called No Deal: The Door to the Decimation of UK Farming".

Z drugiej strony, zniesienie ceł na wiele importowanych towarów oznacza dostawy tańszej żywności z zagranicy i większą konkurencję dla krajowych farmerów.

Autorzy raportu ostrzegają, że połączenie niekorzystnych transakcji handlowych i zakręcenie kurka z dotacjami unijnymi sprawi, że większość gospodarstw rolnych stanie się nierentowna. Analiza została opracowana w imieniu organizacji "Farmers For A People's Vote", która sprzeciwia się Brexitowi bez porozumienia.

"Nawet 50 proc. rolników może przestać na siebie zarabiać". (Fot. Getty Images)

"Przez Brexit bez umowy ucierpi wiele branż, ale sektorem, który dozna największego szoku, będzie rolnictwo" - ostrzega autor raportu i były główny ekonomista National Farmers' Union (NFU), Sean Rickard.

"Nie można przewidzieć dokładnej liczby brytyjskich rolników, którzy wpadną w poważne tarapaty. Wiemy, że ponad 40 proc. z nich nie będzie miało zysku netto, jeśli nie będą dalej dofinansowywani" - dodaje ekspert.

"Jeżeli rząd zniesie przy tym wszystkie cła i tym samym obniży ceny, to te dwa czynniki sprawią, że ponad 50 proc. gospodarstw w tym kraju przestanie na siebie zarabiać" - podsumowuje Rickard.

  Komentarze
  • Borys
   17 August 2019, 13:39

   Zawsze mogą pojechać do Niemiec na truskawki albo szparagi. Ostatecznie w Polsce tez dostaną prace przy zbieraniu np. jabłek.
   Vote leave! Barany bez szkoły

  • Kid
   17 August 2019, 16:29

   dla tych co mysla ze swiat jest sprawiedliwy polecam pomyslec dwa razy bo niestety nie jest i my prosci nie mamy nic do gadania mamy siebie mamy nasze rodziny i trzymajmy sie tego ten swiat nie ma nic dobrego do zaoferowania nie dajmy sie im zmanipulowac zycze wszystkiego dobrego bracia i siostry z Bogiem ....

  • Fadel
   17 August 2019, 16:47

   Brexit means Brexit.

  • Przemko
   17 August 2019, 17:04

   Jakie znów zniesienie ceł? Cła to nie ma teraz - póki są w eurosojuzie. Cło wróci - na polskie jablka, francuskie mleko i holenderska wolowine. Etc. Wielka szansa dla brytyjskiego rolnictwa. Gorzej z pomaranczami, bananami i innymi marakujami- oj ze 30%do góry ceny pojda....no ale to problem wszystkich a nie rolników

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości