Menu

Johnson: "Przygotujcie się w październiku na bezumowny Brexit"

Johnson: "Przygotujcie się w październiku na bezumowny Brexit"
Johnson 16 maja potwierdził, że planuje ubiegać się o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson, faworyt do przejęcia stanowiska brytyjskiego premiera po Theresie May, oświadczył wczoraj, że 'jest gotów wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej bez umowy' - informuje Yahoo UK.
Reklama

"31 października wyjdziemy z UE - z porozumieniem czy bez porozumienia" - zaznaczył. "Sposobem, aby otrzymać dobrą umowę, jest przygotowanie się na wyjście bez umowy" - dodał były minister spraw zagranicznych, który już 16 maja potwierdził, że planuje ubiegać się o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii i lidera torysów.

Jego słowa padły wkrótce po tym, jak Theresa May - w emocjonalnym wystąpieniu na schodach Downing Street 10 - poinformowała dziś, że 7 czerwca zrezygnuje ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji także szefowej rządu.

Theresa May nie kryła dzisiaj łez. (Fot. Getty Images)

Jak zostanie wybrany następca May? Kandydatury będą przyjmowane do 10 czerwca. Następnie zagłosują nad nimi posłowie konserwatystów, a w kolejnych rundach eliminowani będą kandydaci z najmniejszą liczbą głosów.

Pod koniec czerwca zostanie tylko dwóch pretendentów. W połowie lipca ostatecznego wyboru dokonają członkowie Partii Konserwatywnej z całego kraju. Do tego czasu May pozostanie premierem Wielkiej Brytanii.

To właśnie Boris Johnson, czołowy lider kampanii na rzecz Brexitu, jest faworytem wśród członków rządzącej Partii Konserwatywnej na stanowisko szefa brytyjskiego rządu. Johnson może liczyć na poparcie 39 proc. torysów.

Dużo mniejsze poparcie mają inni kandydaci, m.in. były minister ds. Brexitu Dominic Raab oraz obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt.

Po mianowaniu, nowy szef brytyjskiego rządu będzie miał nieco ponad trzy miesiące do ostatecznej daty opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, która przypada 31 października.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości