Menu

Złożono już 600 tys. aplikacji o "settled status"

Złożono już 600 tys. aplikacji o "settled status"
Plakaty przypominające o rejestracji można zobaczyć m.in. w londyńskim metrze. (Fot. Getty Images)
Ponad 600 tys. obywateli UE złożyło już wniosek o status osoby osiedlonej (settled status), który służy do zabezpieczenia ich praw po Brexicie - wynika z najnowszych danych brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Reklama

Home Office przyznał, że jest zadowolony, iż rejestrację pomyślnie przeszło 95 proc. wnioskodawców. 75 proc. było w stanie to zrobić w mniej niż 10 minut.

Dane pokazują, że najwięcej wniosków złożyli Rumuni (37 742), Włosi (28 575) i Polacy (28 214). Obywatele dwóch państw-założycieli UE, czyli Francji i Niemiec, aplikowali odpowiednio po 11 583  i 10 825 razy.

W sumie aplikacje wysłano z 987 różnych modeli telefonów. Pod koniec tego roku wniosek o status osoby osiedlonej będzie można złożyć także za pomocą iPhone'ów, ponieważ obecnie aplikacja działa wyłącznie w systemie Android.

Eksperci ze specjalnego autobusu pomagali wielu londyńczykom z UE w aplikacji o settled status. (Fot. Getty Images)

Home Office zaznacza, że spośród 200 tys. aplikacji, złożonych podczas fazy testowej (przed 31 marca br.), nie został odrzucony "ani jeden wniosek".

Jednak David Bolt, niezależny główny inspektor granic i imigracji (ICIBI) w Wielkiej Brytanii, wskazał na pewne niedociągnięcia w systemie rejestracji. Jego zdaniem, największą uwagę należy zwrócić na osoby, które nie mają dostępu do komputera,  nie są pewne, czy dobrze wypełnią wniosek, a także tych, którzy chcą zakwestionować decyzję Home Office.

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE mają czas do czerwca 2021 roku na zarejestrowanie się w nowym systemie i uzyskanie settled status. W razie Brexitu bez umowy czas ten skróciłby się do końca grudnia 2020 roku. Rejestracja jest bezpłatna.

Więcej informacji na temat rejestracji obywateli Unii Europejskiej można znaleźć TUTAJ.

 

  Komentarze


  • Jajo
   3 maja, 17:22

   Po jakiego grzyba? Brexitu nie będzie!!! Drugie referendum i konserwatywna partia sie rozpadnie. Już jest w rozsypce.

  • Maro
   3 maja, 22:50

   Anglia to w tej chwilli druga liga europejska... jednak ciagle lepiej niz w PL, wiec jak nie masz nic do zaoferowania lepiej zostan w UK (bo lepiej niz w PL) jednak jak cos potrafisz i masz ambicje spadaj z tego syfu bo moze w krotce byc w 3 lidze i bedzie szkoda straconego czasu...

  • Duk
   3 maja, 23:04

   Chwileczke było powiedziane że jest czas na załatwienie formalności 2lata od chwili wyjścia UK z UE !!! Może przeoczyłem te date ale wydaje się że nadal UK jest w UE . Poza tym wszystkim PL ambasada sama opóźnia wydawanie paszportów wiec jak ludzie mają to wszystko załatwić. Przestańcie panikowac i naciagac na oplate za PL paszport. W Londynie nie mają miejsca aby zatrzymać taką ilość 'nielegalnych imigranow' w przypadku deportacji. Ani UK , PL czy UE nie jest gotowe na to wszystko.

  • Czytelnik anonimowy
   4 maja, 11:03

   torby dopięte ?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama