Menu

Złożono już 600 tys. aplikacji o "settled status"

Złożono już 600 tys. aplikacji o "settled status"
Plakaty przypominające o rejestracji można zobaczyć m.in. w londyńskim metrze. (Fot. Getty Images)
Ponad 600 tys. obywateli UE złożyło już wniosek o status osoby osiedlonej (settled status), który służy do zabezpieczenia ich praw po Brexicie - wynika z najnowszych danych brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Reklama

Home Office przyznał, że jest zadowolony, iż rejestrację pomyślnie przeszło 95 proc. wnioskodawców. 75 proc. było w stanie to zrobić w mniej niż 10 minut.

Dane pokazują, że najwięcej wniosków złożyli Rumuni (37 742), Włosi (28 575) i Polacy (28 214). Obywatele dwóch państw-założycieli UE, czyli Francji i Niemiec, aplikowali odpowiednio po 11 583  i 10 825 razy.

W sumie aplikacje wysłano z 987 różnych modeli telefonów. Pod koniec tego roku wniosek o status osoby osiedlonej będzie można złożyć także za pomocą iPhone'ów, ponieważ obecnie aplikacja działa wyłącznie w systemie Android.

Eksperci ze specjalnego autobusu pomagali wielu londyńczykom z UE w aplikacji o settled status. (Fot. Getty Images)

Home Office zaznacza, że spośród 200 tys. aplikacji, złożonych podczas fazy testowej (przed 31 marca br.), nie został odrzucony "ani jeden wniosek".

Jednak David Bolt, niezależny główny inspektor granic i imigracji (ICIBI) w Wielkiej Brytanii, wskazał na pewne niedociągnięcia w systemie rejestracji. Jego zdaniem, największą uwagę należy zwrócić na osoby, które nie mają dostępu do komputera,  nie są pewne, czy dobrze wypełnią wniosek, a także tych, którzy chcą zakwestionować decyzję Home Office.

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE mają czas do czerwca 2021 roku na zarejestrowanie się w nowym systemie i uzyskanie settled status. W razie Brexitu bez umowy czas ten skróciłby się do końca grudnia 2020 roku. Rejestracja jest bezpłatna.

Więcej informacji na temat rejestracji obywateli Unii Europejskiej można znaleźć TUTAJ.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości