Menu

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy w UK mogą głosować

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy w UK mogą głosować
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w UK 23 maja 2019 roku. (Fot. Getty Images)
Proeuropejskie organizacje w Zjednoczonym Królestwie apelują do imigrantów z krajów Unii Europejskiej, aby się zarejestrowali na listach wyborczych i skorzystali ze swojego prawa. Polacy i inni obywatele krajów Wspólnoty mogą zagłosować w wyborach lokalnych 2 maja oraz do Parlamentu Europejskiego 23-26 maja.
Reklama

"Możesz stracić oba te prawa po Brexicie - więc wykorzystaj swój głos, kiedy go jeszcze masz!" - zachęcają imigrantów do głosowania aktywiści z organizacji "the3million".

Proces rejestracji do wyborów do Parlamentu Europejskiego różni się w UK od tych do wyborów lokalnych. Nawet jeśli ktoś już figuruje na liście wyborców, musi spełnić następujące warunki:

 • Krok 1: Zarejestruj się do 7 maja, aby głosować

https://www.gov.uk/register-to-vote

 • Krok 2: Pobierz i wypełnij formularz rejestracji wyborców w Parlamencie Europejskim (pdf):

https://www.yourvotematters.co.uk/__data/assets/pdf_file/0011/255197/EU-citizen-European-Parliament-voter-registration-form-English.pdf

 • Krok 3: Wyślij formularz do lokalnego biura rejestracji wyborców do 7 maja 

Adres można znaleźć tutaj:

https://www.gov.uk/get-on-electoral-register

Instrukcję po polsku można znaleźć tutaj.
https://threadreaderapp.com/thread/1117056849822527488.html

Polacy mają również możliwość wyboru polskich europosłów. "Obywatele polscy przebywający poza granicami Polski będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z ogłoszonym przez Prezydenta RP kalendarzem wyborczym, informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych ma być podana do publicznej wiadomości do dnia 5 maja 2019 roku" - można przeczytać na stronie MSZ.

 • Kiedy w UK są wybory do Parlamentu Europejskiego?
  23 maja 2019 roku.
 • Dlaczego UK bierze udział w tych wyborach?
  Brytyjczycy biorą udział w wyborach do parlamentu Europejskiego, ponieważ Brexit został opóźniony o sześć miesięcy, a jego nowy termin wyznaczono na 31 października 2019 roku. Oznacza to, że Wielka Brytania musi teraz uczestniczyć w europejskich wyborach.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości