Menu

Morrisons usuwa opakowania ze szkodliwego styropianu

Morrisons usuwa opakowania ze szkodliwego styropianu
Pizza z tej sieci już nie będzie miała styropianej podkładki... (Fot. Getty Images)
Brytyjska sieć supermarketów Morrisons postanowiła zrobić porządek ze szkodliwym dla środowiska spienionym polistyrenem, czyli styropianem. Od dzisiaj zniknie on ze wszystkich produktów spożywczych i napojów sprzedawanych pod własną marką.
Reklama

W przypadku pizzy i mrożonych produktów, spieniony polistyren zostanie zastąpiony opakowaniami kartonowymi. Z kolei produkty z działu mięsnego i rybnego będą sprzedawane na przeznaczonych do recyklingu plastikowych podkładkach, wykonanych z przetworzonych butelek.

W ten sposób sieć, która jeszcze w zeszłym roku stosowała spieniony polistyren do ok. 90 milionów swoich produktów, chce zmniejszyć zużycie plastikowych odpadów o 600 ton rocznie - informuje "Metro".

Sieć chce zmniejszyć zużycie plastikowych odpadów o 600 ton rocznie. (Fot. Getty Images)

Morrisons  zobowiązał się też, że do 2025 r. wszystkie opakowania produktów własnej marki będą wykonane z materiałów odnawialnych. 

Ponadto, sieć należała do pierwotnych sygnatariuszy WRAP UK's Plastics Pact - inicjatywy, mającej na celu skłonienie przedsiębiorstw do ograniczenia wykorzystania tworzyw sztucznych.

Styropian to najgorsza forma plastiku. Jest szczególnie trudnym materiałem do recyklingu, nieodpornym na działanie wielu rozpuszczalników organicznych (np. aceton czy rozpuszczalniki aromatyczne), olejów, smarów. Jego rozkład zajmuje dużo czasu (średnio 50 lat), a ze względu na niewielką wagę i skłonność do rozpadania się na drobne kawałki regularnie trafia do oceanów, gdzie stwarza poważne zagrożenie dla życia morskiego i ptaków.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama