Menu

Londyn: Słynny Big Ben został pomalowany na niebiesko

Londyn: Słynny Big Ben został pomalowany na niebiesko
Wskazówki i cyfry mają teraz barwę pruskiego błękitu. (Fot. "The Sun"/screenshot)
Wskazówki i cyfry tarczy zegarowej symbolu brytyjskiej stolicy zostały pomalowane na niebiesko. Na renowację najsłynniejszej wieży zegarowej na świecie przeznaczono 61 milionów funtów. Ma się ona zakończyć w 2021 r. - informuje 'The Sun'.
Reklama

Nowa niebieska barwa jest w rzeczywistości powrotem do oryginalnego koloru wskazówek zegara. Naukowcy odkryli niedawno, że elementy tarczy zegara były w kolorze głębokiego pruskiego błękitu aż do lat 30. XX wieku. Z czasem wskazówki i cyfry sczerniały pod wpływem zanieczyszczeń oraz wiatru.

Big Ben to tak naprawdę nazwa 13,7-tonowego dzwonu wewnątrz wieży, a nie samej wieży, której nazwa została zmieniona 12 września 2012 r. na Elizabeth Tower, by upamiętnić 60-letnie panowanie królowej Elżbiety II. 

Symbol brytyjskiej stolicy "pogrążył się w ciszy" 21 sierpnia 2017 r. Ostatniego bicia dzwonu słuchał tłum mieszkańców Londynu i turystów, a nawet posłów.

W trakcie czteroletniego remontu Big Ben odzywa się jedynie w wyjątkowych okazjach, w tym m.in. w rocznicę zakończenia I wojny światowej (Armistice Day), niedzielę pamięci o żołnierzach poległych w walce o ojczyznę (Remembrance Sunday) czy sylwestrową noc.

Projekt konserwacji wieży zegarowej był początkowo wyceniany na 29 milionów funtów, ale w 2017 r. został zwiększony do 61 mln funtów. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Big Ben zabrzmi ponownie w 2021 r.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama