Menu

Główny negocjator UE: Nie będziemy renegocjować umowy May

Główny negocjator UE: Nie będziemy renegocjować umowy May
Barnier (po prawej) dodał, że alternatywa dla backtopu mogłaby zostać opracowana już po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. (Fot. Getty Images)
Unia Europejska nie renegocjuje porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w tym kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej - powtórzył wczoraj główny negocjator KE ds. Brexitu Michel Barnier.
Reklama

Dodał, że alternatywa dla backtopu mogłaby zostać opracowana już po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte w Hadze Barnier napisał na Twitterze: "Pełna zgoda co do tego, że porozumienie dotyczące Brexitu nie może zostać ponownie otwarte. Backstop jest dzisiaj jedynym operacyjnym rozwiązaniem dla problemu irlandzkiej granicy. UE jest gotowa pracować nad alternatywnymi rozwiązaniami podczas transformacji".

Kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej zakłada, że w razie braku porozumienia z UE w sprawie Brexitu między Brukselą i Londynem Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE. Sprawia też, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

Brytyjski parlament w styczniowej uchwale w sprawie Brexitu zasugerował konieczność znalezienia alternatywnego rozwiązania wobec wynegocjowanego przez rząd Theresy May mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej. Brytyjczycy chcieliby zapewnień, że taki mechanizm będzie ograniczony czasowo, ale na to nie ma zgody ze strony UE.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy 29 marca. 

  Komentarze
  • Al
   5 lutego, 09:04

   Północni Irladnczycy są fajni. Są za twardym Brexitem i za otwartą granicą i handlem bez cła. Nie łączą faktów.

  • Mac
   5 lutego, 09:05

   Cholerne babski robi zamieszanie cały czas.
   utrudnia ludziom życie ,powinna zostać powieszona albo ścięta . Zły człowiek mącicielka

  • Becs
   5 lutego, 13:39

   Z tego co wiem Szkoci i Irlandczycy glosowali przeciw brexitowi,ale teraz mozna sie dowiedziec od komentujacych ze sa za twardym brexitem,

  • Gosc 018
   5 lutego, 16:30

   Brexit mean hard Brexit UK EU jest zbedna ale EU dla UK potrzebna hehehe UK kombinuje miec ciastko i zjesc ciastko ale EU ma gdzies UK :) wiec znikaja ... niech chyba ze chca zostac w EU i anuluja brexit przed 29.03 :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama