Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Trybunał Sprawiedliwości UE: Brexit jest odwracalny

Trybunał Sprawiedliwości UE: Brexit jest odwracalny
Wielka Brytania może "odwołać" wyjście z UE? (Fot. Getty Images)
Nie ma przeszkód prawnych do ewentualnego wycofania przez Wielką Brytanię wniosku o wyjście z Unii Europejskiej - taką opinię wydał dziś rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
Reklama

Opinia rzecznika TSUE nie jest wiążąca dla składu orzekającego, ale jest wskazówką, z której sędziowie nierzadko korzystają.

Sprawa to konsekwencja pytania prejudycjalnego szkockiego sądu, do którego zwrócili się proeuropejscy politycy i aktywiści liczący na to, że w razie zorganizowania drugiego referendum w sprawie Brexitu lub upadku rządu premier Theresy May możliwe byłoby jednostronne wycofanie się Wielkiej Brytanii z procesu wyjścia z UE.

Domagają się oni wydania postanowienia określającego "czy, kiedy i w jaki sposób notyfikacja (w sprawie Brexitu) może zostać jednostronnie wycofana". Procedura opisana w Art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej głosi, że każde państwo członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu ze Wspólnoty. Przepisy te nie wspominają jednak, co w przypadku zmiany takiej decyzji.

Wielu Brytyjczyków domaga się pozostania w UE lub przeprowadzenia drugiego referendum. (Fot. Getty Images)

Zdaniem rzecznika generalnego Trybunału, Manuela Camposa Sancheza-Bordony, TSUE powinien stwierdzić, że Art 50. zezwala na jednostronne wycofanie zawiadomienia o zamiarze wyjścia z UE pod warunkiem spełnienia konstytucyjnych wymogów danego państwa członkowskiego - zgody brytyjskiego parlamentu. Zamiar taki musiałby zostać zgłoszony do Rady Europejskiej.

Sanchez-Bordona powołał się w swoim stanowisku na rozstrzygnięcia konwencji wiedeńskiej, która przewiduje, że państwo zawsze może zmienić zdanie co do zamiaru wycofania się z jakiejś organizacji międzynarodowej, dopóki wyjście to się nie dokona.

W ocenie rzecznika do wycofania wniosku w sprawie Brexitu niepotrzebna byłaby jednomyślna zgoda pozostałych 27 państw członkowskich, bo byłby to jednostronny akt brytyjskich władz.

Według stanowiska rządu w Londynie, pytanie skierowane do TSUE jest bezpodstawne, bo ministrowie nie zamierzają zmieniać decyzji o Brexicie.

Art 50. traktatu przewiduje, że państwo, które wystąpiło z UE, może się zwrócić ponownie o przyjęcie do Wspólnoty.

"Nie byłoby logiczne zmuszanie państwa członkowskiego do wyjścia z UE po to, by rozpoczynać z nim później negocjacje akcesyjne" - wskazał rzecznik TSUE. Zastrzegł, że wycofanie notyfikacji o zamiarze wyjścia z UE byłoby możliwe tylko w dwuletnim okresie przewidzianym przez traktaty na negocjacje umowy wyjścia. Oznacza to, że władze brytyjskie miałyby na to czas do 29 marca 2019 roku.

 

  Komentarze


  • Mistrzunio
   4 grudnia 2018, 14:30

   Brexit means brexit

  • Gość
   4 grudnia 2018, 15:04

   Jak każdy kot ogonem ...

  • Ann
   4 grudnia 2018, 15:10

   To bez znaczenia czy jest.Ludzie zaglosuja identycznie.Wczoraj czytalam angielskie forum na nasz temat.Boziu,nie znosza nas tutaj.Mamy opinie rasistow przede wszystkim i ludzi,ktorzy nie chca sie z nikim integrowac poza swoimi.Chca abysmy z godnoscia opuscili ten kraj.Nic dobrego nas tu juz nie czeka bez wzgledu na stan konta.Tutaj jestesmy spaleni.

  • Przemko
   4 grudnia 2018, 17:01

   Zgadzam się z ann. Na angielskich forach stosunek ocen: negatywne do pozytywne ; na temat polaków to jakieś 70/30. Wyzywaja nas od rasistow, ksenofobow, ze zamykamy granice przed innymi (Polska tylko dla Polaków ale uk dla wszytkich? piszcza angole), że bijemy murzynow, zydow i kobietow. I tego typu podobne niestworzone brednie. Niedouczone angielskie cymbaly.

  • Bryndal
   4 grudnia 2018, 17:09

   To nie tak Ann, oni mają dość emigrantów którzy wyglądają inaczej, prowadza się inaczej, myślą inaczej, wychowuja dzieci inaczej i mają inny system wartości. Widzą jak na ich oczach ich kraj stał się europejską stolicą Islamizmu. Nie potrafia tego powiedzieć wprost i jadą po emigranatach z Europy Wschodniej, bo są biali i nikt nie zarzuci im rasizmu, bo są chrześcijanami i nikt nie zarzuci im islamofobii. Do tego jestesmy bardziej zaradni, sprytniejsi i latwiej osiagamy sukcesy - to budzi zazdrosc, ze w ich wlasnym kraju emigranci moga zyc lepiej od nich...

  • Karyna
   4 grudnia 2018, 17:31

   A zostawią nam benefyty ,bo mój monrz jest bezrobotny,po tym jak dostał wyrok za pszemoc domowom,a ja nie znam angielskiego rzeby pytać o prace.

  • Jaś
   4 grudnia 2018, 17:39

   Ann a w jakim języku czytałeś ? dwa razy wino raz piwo ?

  • Staś
   4 grudnia 2018, 17:42

   Ann, rozumiem że mówisz o sobie

  • Ewa
   4 grudnia 2018, 17:44

   Co za glupoty wypisujesz!? Nigdy nie spotkalam sie z niechecia do Polakow wrecz przeciwnie doceniaja nas i podziwiaja.

  • Czytelnik anonimowy
   4 grudnia 2018, 19:09

   uszanujcie wybór Brytyjczyków

  • Karolina
   4 grudnia 2018, 19:24

   Też czytałam komentarze o Polakach pod filmem na yt i też było mi przykro czytać co tam o Nas pisali,nawet nie zdawałam sobie sprawy że aż tak jesteśmy niemile widziani w Uk

  • Anna
   4 grudnia 2018, 20:21

   Wojtek lukasik trzeba miec honor i wiedziec kiedy opuscic dom wlasciciela i nie wracac oknem jak ciebie niechce

  • Marek Staszek
   4 grudnia 2018, 20:47

   Ja jestem za . Niech bedzie bREXIT wtedy angole dostana po dupie . A POLAK bedzie doceniany. Na wagę złota.

  • Do Ann
   4 grudnia 2018, 21:25

   Powiem ci kogo nienawidzą . Nienawidzą drobnych pijaczków dzesik i brajankow co to ani me ani be polski sklep polska praca polskie piwko polska awantura. SmierdZacych marianów co jak wracają z budowy to się nawet nie przebiorą tylko jadą śmierdzący z wąsem z browarkiem metrem albo stoją pod ciapkiem. Gdyby cześć z tych marianów i dzesik chciało nauczyć się języka umiało pogadać z Angielska sąsiadka i wiedziało ze Anglia to nie polska i tu się nie szcza pod sklepem było by inaczej a tu wieś śpiewa i tańczy i nikt zamiaru uczyć się nie ma.

  • Maniek
   5 grudnia 2018, 02:37

   Neomarksiści z GB nie pozwolą nigdy na wyjście z komunistycznego tworu pod nazwą UE. I to tyle w temacie - reszta to bicie piany dla maluczkich.

  • Gość
   5 grudnia 2018, 03:44

   Bardzo przykre ze Teresa may niszczy Anglię

  • DD
   5 grudnia 2018, 10:12

   Jak czytam niektore komentarze to az cytuje ''rynce opadaja'' :/ Ja jestem ciekawa kogo oni pytali na tych filmach o opinie!? Osoby ktore siedza w domu na benefitach bo nie ludzi wyksztalconych?! znam wiele osob z roznych srodowisk i nigdy zlego slowa o nas nie powiedzili,a wrecz przeciwnie ze jestesmy bardzo pracowici , usmiechnieci i zawsze pomocni.A inne narodowsci to co lepsze?! Ktos wspomnial uszanujcie wybor Brytyjczykow. I tu sie zgodze Uszanujcie. Bo tak naprawde oni teraz sie obudzili i przekonali sie co moga stracic. wiec chca miec znowu wybor!!!

  • Obcy w uk
   5 grudnia 2018, 14:59

   Witam każdy z was ma trochę racji ze nas nie lubią ze to ze tam to
   Oni sami siebie nie lubią
   My sami siebie nie lubimy jak tu przecież nie raz widać
   Ale fakty sa takie uk bez nas czy kogoś innego sobie nie poradzi czy to bedzie zwykły pracownik czy uczony jak to czasami nazywacie
   Sa Polacy ok i sa be
   Sa britole ok i sa be
   Wiem tylko jedno bez nas tu by nic nie było nie tylko o Polakach ale imigrantach
   Brawo zaradni Polacy i inni tak dalej
   Czekam na komentarz z niecierpliwością

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama