Menu

"Sto Lat" - koncert, którego Polonia nigdy nie zapomni

"Sto Lat" - koncert, którego Polonia nigdy nie zapomni
Występ w prestiżowej Royal Alber Hall przyciągnął uwagę mediów z całego świata. (Fot. Sergiusz Rydosz)
W Royal Albert Hall, w rocznicę stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, odbył się wyjątkowy koncert. W tak szczególnym dniu dla mieszkającej w Zjednoczonym Królestwie Polonii, w Londynie było patriotycznie, tkliwie i wzniośle.
Reklama

Polacy uczcili setną rocznicę odzyskania nieodległości w Royal Albert Hall w Londynie. Jedna z najbardziej prestiżowych sal na świecie była wypełniona po brzegi, a na miejscu wystąpili wspaniali artyści z Polski, m.in. Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka, Leszek Możdzer, Kuba Badach, a także zespół folklorystyczny Mazury Dance Company, londyńskie chóry Ave Verum i Schola Cantorum oraz London Gala Orchestra pod kierownictwem Stephena Ellery'ego. Uczestnicy koncertu mogli również usłyszeć Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, który był jedynym chórem z Polski uczestniczącym w wydarzeniu (więcej na temat wszystkich wykonawców można znaleźć TUTAJ).

Wydarzenie, którego zorganizowania podjęła się charytatywna organizacja Towarzystwo Pomocy Polakom (TPP), przy wsparciu Komitetu Organizacyjnego pod przewodnictwem Janusza Sikory-Sikorskiego, prezesa TPP, na pewno pozostanie na długo w sercach i pamięci wszystkich tych, którzy mieli możliwość wzięcia w nim udziału.

Na koncert, poprowadzony przez prezenterki Grażynę Torbicką i Kasię Maderę, złożyły się utwory i pieśni szczególnie ważne dla Polaków. Wspaniała Ania Jeruc odśpiewała hymn, do którego włączyli się zgromadzeni na sali goście. Nie mogło również zabraknąć kultowych utworów ostatnich dziesięcioleci.

Członkini komitetu organizacyjnego wydarzenia, redaktor naczelna portalu Londynek.net Adriana Chodakowska podkreśliła, że to "największy tego typu koncert z okazji stulecia niepodległości Polski na świecie".

Jak zaznaczyła, "jest to zrozumiałe ze względu na wyjątkową historię i znaczenie Londynu dla polskiej niepodległości, bo brytyjska stolica była przez 50 lat siedzibą polskiego rządu na uchodźstwie".

"Londyn jest szczególnym miejscem dla Polonii, a sala Royal Albert Hall to jest jednak jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na świecie, w którym występowały największe gwiazdy i wielu artystów postrzega tę możliwość występu jako ogromny zaszczyt" - tłumaczyła.

Redaktor naczelna Londynek.net dodała, że wpisując się w charytatywny charakter gali, wszyscy wykonawcy zrezygnowali ze swoich honorariów, a organizatorzy jedynie pokryli ich koszty logistyczne.

"Od samego początku nasze założenie polegało na tym, żeby koncert odbywał się z przeznaczeniem (zysków) na cele charytatywne. Zostaną wybrane organizacje i osoby prywatne, które najbardziej potrzebują pomocy finansowej i właśnie im zostaną przekazane te pieniądze" - zapewniła.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama