Menu

Obywatele Unii na wyspie Jersey za settled status zapłacą tylko 25 funtów

Obywatele Unii na wyspie Jersey za settled status zapłacą tylko 25 funtów
Na wyspie Jersey mieszka ponad 10 tysięcy Polaków. (Fot. Getty Images)
Rząd Jersey chce, aby obywatele z krajów unijnych, którzy mieszkają i pracują na wyspie, nie płacili za rejestrację więcej niż 25 funtów. W Wielkiej Brytanii Europejczycy wraz z wnioskiem muszą uiścić opłatę w wysokości 65 funtów.
Reklama

Zgodnie z nowym prawem, obywatele UE mieszkający na wyspie Jersey będą musieli zarejestrować się w celu uregulowania swojego statusu od końca tego roku, aby móc pozostać na wyspie po Brexicie.

Ci, którzy mieszkają na Wyspie nieprzerwanie przez pięć lat, będą mogli natychmiast ubiegać się o settled status, a ci, którzy zamieszkują na Jersey krócej, będą musieli złożyć wniosek o pre-settled status.

"Wielka Brytania pobiera 65 funtów za  rejestrację, podczas gdy my zamierzamy pokryć część kosztów i ostatecznie każdego dorosłego obywatela unijnego będzie to kosztować 25 funtów, a dziecko 12,50 funtów" - oświadczył Len Norman, szef MSW wyspy Jersey.

Jego zdaniem, to "niewielka cena" za "absolutną pewność" prawa do stałego pobytu na wyspie. "Widzieliście, co się działo w Wielkiej Brytanii z pokoleniem Windrush i nie chcę, aby to samo działo się w Jersey" – oznajmił minister.

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, obywatel Unii Europejskiej, aby uzyskać status osoby osiedlonej na wyspie Jersey, będzie musiał udowodnić swoją tożsamość, potwierdzić rezydenturę i złożyć oświadczenie o niekaralności.

Jersey jest największą i najbardziej wysuniętą na południe z Wysp Normandzkich. (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości