Menu

Brytyjski NHS kończy dzisiaj 70 lat

Brytyjski NHS kończy dzisiaj 70 lat
NHS ma już 70 lat. Brytyjczycy walczą o jej utrzymanie. (Fot. Getty Images)
Tysiące imprez odbędzie się w całym kraju, aby uczcić 70. urodziny NHS i zebrać pieniądze na organizacje charytatywne. Najbardziej znane atrakcje turystyczne, w tym London Eye, Blackpool Tower i Gateshead Millennium Bridge, oświetlone będą dzisiaj z tej okazji na niebiesko.
Reklama

Nadwątlona brakami kadrowymi i deficytem budżetowym NHS przechodzi trudne chwile. Media w ostatnich miesiącach koncentrowały się na wydłużających się w nieskończoność kolejkach do lekarzy pierwszego kontaktu, przepełnionych szpitalach i braku rąk do pracy. Dzisiaj jednak Brytyjczycy chcą koncentrować się na pozytywnych aspektach wynikających z działalności NHS.

Dlatego w mediach społecznościowych, prasie i telewizji pojawiło się dzisiaj wiele podziękowań i życzeń dla szacownej 70-letniej instytucji i to nie tylko od wdzięcznych pacjentów, ale także od pracowników resortu, celebrytów i wszystkich mieszkańców kraju.

Dziennik "The Guardian” przytacza przykład dziewczyny, która przeżyła zamach w Manchesterze. Nastolatka po pobycie w szpitalu za wzór stawia lekarzy i pielęgniarki ze szpitala Royal Manchester.

"To, co się stało w zeszłym roku w maju, pokazało najciemniejszą stronę człowieka, ale tak wiele rzeczy, których doświadczyłam od tego czasu pokazało mi i mojej rodzinie, jak wspaniali potrafią być ludzie" – podkreśliła Freya Lewis.

Nastolatka z kilkoma tysiącami osób weźmie udział w specjalnej uroczystości na cześć NHS w Manchesterze.

NHS jest jednym z największych pracodawców na świecie, zatrudniającym ponad 1,5 miliona pracowników, w tym 81-letnią Aileen Coomber, pielęgniarkę zdrowia psychicznego z fundacji Sussex Partnership NHS, której praca w brytyjskiej służbie zdrowia trwa już 65 lat.

Coomber weźmie udział w uroczystości w Westminster Abbeyw Londynie. Kobieta pamięta, jak żyło się w UK, zanim powstało NHS. Emerytowana pielęgniarka podkreśliła, że matka nie zawsze miała pieniądze, aby zabrać ją do lekarza.

“Czuje się wyróżniona tym, że mogłam pracować w NHS jako pielęgniarka. Dla mnie nasza państwowa opieka medyczna jest duma narodową, najlepszym prezentem zachodniej cywilizacji” – podkreśliła Coomber.

Z okazji upamiętnienia dnia narodzin NHS, w Westminster Abbey i York Minster odprawione będą specjalne nabożeństwa. 

Poddani Elżbiety II chcą lepszego finansowania NHS, które dzisiaj kończy 70 lat. (Fot. Getty Images)

Choć NHS przeżywa obecnie głęboki kryzys, nie wszystko w brytyjskiej slużbie zdrowia "jest nie tak". W zeszłym roku brytyjska publiczna służba zdrowia zyskała miano najlepszej, najbezpieczniejszej i najtańszej w porównaniu do tych działających w innych krajach.

Brytyjska państwowa opieka zdrowotna zdołała pobić rywali, mimo iż znajduje się w najgorszej sytuacji finansowej w swojej 70-letniej historii, a dostęp do rutynowych zabiegów jest coraz trudniejszy.

Grupa ekspercka Commonwealth Fund prześledziła działanie systemów w 11 krajach z najlepszą opieką medyczną - w tym USA, Norwegii, Nowej Zelandii, Australii i Holandii. Wielka Brytania zdołała najbardziej ograniczyć liczbę zgonów pacjentów. Eksperci uważają ten czynnik za kluczowy dla oceny systemu, pokazuje bowiem jak radzi sobie on z zapobieganiem, wykrywaniem i leczeniem chorób.

NHS powstało 5 lipca 1948 roku. National Health Service jest w pewnym stopniu ewenementem na skalę światową. Powstała zgodnie z zasadą, że każda osoba mieszkająca w Wielkiej Brytanii lub przebywająca z wizytą ma prawo do bezpłatnej pomocy lekarskiej. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama