Menu

Ekspertka: Ślub Harry'ego i Meghan jest znakiem zmian w rodzinie królewskiej

Ekspertka: Ślub Harry'ego i Meghan jest znakiem zmian w rodzinie królewskiej
Między ślubem Harry'ego i Meghan a ślubem księcia Williama i księżnej Kate sprzed siedmiu lat istnieją "olbrzymie różnice"... (Fot. Getty Images)
Pisarka Shrabani Basu, autorka książki 'Victoria and Abdul' o przyjaźni królowej Victorii ze służącym Abdulem Karimem, oceniła, że ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle jest 'symbolem zmian, które zaszły w brytyjskiej rodzinie królewskiej'.
Reklama

Na podstawie opowieści Basu w ubiegłym roku nakręcono nominowany m.in. do Oskara i Złotego Globu film biograficzno-komediowy "Powiernik królowej", w którym główną rolę odegrała Judi Dench.

Autorka podkreśliła, że między ślubem Harry'ego i Meghan a ślubem księcia Williama i księżnej Kate sprzed siedmiu lat istnieją „olbrzymie różnice”, wynikające z kontekstu międzynarodowego i tego, że Markle wywodzi się z mniejszości afroamerykańskiej. „To znak zmian, które zachodzą w rodzinie królewskiej” - tłumaczyła.

Jak podkreśliła, świadczy o tym także wyjątkowo wysokie zainteresowanie wydarzeniem ze strony osób mających korzenie w dawnych koloniach brytyjskich, a także pochodzących z najdalszych zakątków świata.

Basu zwróciła jednocześnie uwagę, że do pierwszego ślubu z przedstawicielem innej rasy dochodzi w okresie, kiedy Wielka Brytania zmaga się ze skandalem dotyczącym statusu imigracyjnego pokolenia Windrush, tj. osób, które przyjechały do Wielkiej Brytanii do 1972 roku z Karaibów. „Jest w tym pewne wewnętrzne zaprzeczenie - z jednej strony mamy skandal dotykający zwykłych ludzi; z drugiej strony rodzinę królewską, która styka się z tą kulturową i rasową różnorodnością” - zaznaczyła dodając, że „taki ślub byłby nie do pomyślenia jeszcze 20-30 lat temu”.

Pisarka podkreśliła, że podczas przygotowań do ślubu Markle wykonała ważny ruch, decydując się na wskazanie spośród siedmiu instytucji, które otrzymają pieniądze z prezentów dla młodej pary, organizacji charytatywnej z Indii, pomagającej kobietom. „To drobiazg, ale w ten sposób można właśnie zmieniać wizerunek monarchii na bardziej otwarty” - oceniła, podkreślając także międzynarodowy charakter młodej pary.

Jak zastrzegła, dzisiejszy ślub nie jest w stanie zmienić tego, że brytyjska rodzina królewska nadal będzie kojarzona z brytyjską wyższą klasą społeczną, ale „stają się nieco bardziej dostępni dla zwykłych śmiertelników; są kimś, do kogo coraz większa część ludności może się odnieść i sympatyzować z nimi”.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama