Menu

Orzeczenie Wysokiego Trybunału: "Rząd nie może uruchomić Brexitu bez zgody parlamentu"

Orzeczenie Wysokiego Trybunału: "Rząd nie może uruchomić Brexitu bez zgody parlamentu"
Decyzja sądu może zagrozić przyszłości Brexitu. (Fot. Thinkstock)
Parlament musi w drodze głosowania podjąć decyzję w sprawie uruchomienia Artykułu 50 - orzekł dzisiaj Wysoki Trybunał. Oznacza to, że rząd nie może samodzielnie podjąć decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Reklama

Zdaniem Theresy May, referendum i uprawnienia rządu są wystarczającą przesłanką do tego, by uruchomić Art. 50. Zdaniem zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii, byłoby to wbrew konstytucji, dlatego sprawa przeciwko rządowi została skierowana do Wysokiego Trybunału.

Sędzia orzekający to postanowienie zaznaczył, że rząd może składać apelację - i zdaniem komentatorów, tak właśnie postąpi gabinet brytyjskiej premier.

Rząd zapowiedział uruchomienie Art. 50 do końca marca przyszłego roku na podstawie wyników czerwcowego referendum, w którym aż 51,9% osób zagłosowało za Brexitem.

Pozostałych 27 członków Unii Europejskiej podkreśla, że negocjacje dotyczące zasad wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty nie mogą być rozpoczęte, dopóki Art. 50 nie zostanie oficjalnie uruchomiony. Decyzja Trybunału może oznaczać kolejne miesiące opóźnienia, jeśli chodzi o wprowadzenie tego artykułu w życie.

Zdaniem komentatorów, cytowanych przez BBC, większość posłów będzie skłonna do głosowania za Art.50.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.01.2020
  GBP 4.968 złEUR 4.234 złUSD 3.805 złCHF 3.941 zł

  Sport


  Reklama