Menu

Czy "domy z błota" zmodernizują brytyjskie budownictwo?

Czy "domy z błota" zmodernizują brytyjskie budownictwo?
Wizualizacja "domu z błota"... (Fot. Hudson Architects)
Powstał pierwszy nowoczesny brytyjski dom, wykorzystujący w swojej konstrukcji wymieszaną z ziemią glinę. Został zbudowany w ramach prac nad bardziej energooszczędnymi budynkami mieszkalnymi i może kosztować zaledwie 20 tys. funtów - poinformował portal Yahoo!News.

Ściany domu w Fakenham w Norfolk zbudowane są z trzech prostych składników: słomy konopnej, wody i wymieszanej z gliną ziemi. Architekt Anthony Hudson zastosował starą metodę konstrukcyjną, która pozwala na izolację termiczną ścian murowanych zgodnie z nowoczesnymi standardami.

Pierwszy tego typu budynek w Wielkiej Brytanii pod nazwą CobBauge, powstał w zeszłym miesiącu po czteroletnich pracach projektowych zespołu Hudson Architects. Według firmy, taki dom z trzema sypialniami można zbudować już za 20 000 funtów, ale całkowity koszt projektu nie jest jeszcze znany.

Dom będzie wyposażony w duże, wychodzące na południe okna z potrójnymi szybami, które pozwolą na uzyskanie energii słonecznej w zimie, a ogrzewanie zapewni powietrzna pompa ciepła.

Odpowiednia izolacja jest niezwykle ważna, a w CobBauge wykorzystano do niej naturalne materiały. (Fot. Joakim Borén Photography/Hudson Architects)

CobBauge mógł powstać dzięki unijnemu programowi, mającemu na celu wprowadzenie budownictwa błotnego w XXI wiek. Po tym, jak UE ogłosiła, że poszukuje architektów, którzy opracowaliby nowe sposoby wykorzystania ziemi w konstrukcji domów, 68-letni Anthony Hudson zgłosił swój udział, zdając sobie sprawę z faktu, że błoto jest jednym z najbardziej zrównoważonych materiałów budowlanych.

Ponadto występująca w ziemi glina jest szeroko rozpowszechniona w Wielkiej Brytanii i można ją wykorzystywać w elementach konstrukcyjnych i jako warstwę izolacyjną.

Hudson jest przekonany, że domy te będą wkrótce powszechne na rynku. "Chociaż materiały są tanie i łatwe do zdobycia, metoda budowy jest bardzo czasochłonna. W tej chwili wszystko trzeba robić ręcznie, więc koszty pracy są wysokie" - zaznacza jednak.

Czytaj więcej:

Ceny najmu nieruchomości w UK spadają powoli trzeci miesiąc z rzędu. W samym Londynie już o 5 proc.

UK: Co dalej z reformą wynajmu mieszkań? Zakaz eksmisji "bez winy" może być złagodzony

Londyn: Dom Freddiego Mercury'ego wystawiony na sprzedaż. Niewielu na niego stać

    Kurs NBP z dnia 01.05.2025
    GBP 5.0283 złEUR 4.2778 złUSD 3.7617 złCHF 4.5562 zł

    Sport