UK: Liczba zgłoszeń dotyczących dziur w drogach osiągnęła najwyższy poziom od 5 lat

Naukowcy ostrzegają, że zmiana klimatu pogorszy problem, ponieważ bardziej wilgotna pogoda i ekstremalne temperatury powodują dodatkowe uszkodzenia nawierzchni dróg.
Według danych samorządów lokalnych, zebranych przez organizację Round Our Way, od stycznia do listopada 2023 r. do samorządów w Anglii, Szkocji i Walii zgłoszono prawie 630 000 dziur w drogach, co stanowi najwyższy wynik od pięciu lat.
Dane były dostępne jedynie w przypadku 115 z 208 gmin, do których zwrócono się o te informacje, co oznacza, że łączna liczba zgłoszonych dziur jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

"Dziury w drogach są zmorą wielu z nas i narażają kierowców, rowerzystów, a nawet pieszych na poważne obrażenia" – uważa Roger Harding, dyrektor Round Our Way. "Skrajne warunki pogodowe powodowane przez zmianę klimatu niestety stwarzają ich znacznie więcej" - dodaje.
"Podejmujemy zdecydowane działania, aby naprawiać dziury i odnowić nawierzchnię dróg, inwestując dodatkowe 8,3 miliarda funtów z przekierowanych funduszy HS2, co stanowi największy w historii wzrost środków na modernizację dróg lokalnych i wystarczający, aby wyremontować nawierzchnię ponad 5000 mil dróg na terenie całego kraju" - zapewnił rzecznik Ministerstwa Transportu.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii szukają sposobów na trwałe uporanie się z tym problemem. Na Uniwersytecie w Cambridge inżynierowie opracowują różne związane z tym projekty, w tym cyfrową mapę miejsc występowania pęknięć i dziur, samonaprawiające się drogi i odporne na uszkodzenia materiały do łatania nawierzchni.

Jeden zespół pracuje nad gromadzeniem danych, zebranych z czujników nowoczesnych samochodów w celu cyfrowego mapowania dziur w drogach kraju, a także ich rozmiaru i położenia na jezdni.
Uczelnia w Cambridge wraz z uniwersytetami w Leeds i Liverpoolu bada ponadto, w jaki sposób można wykorzystać roboty do dokonywania napraw. Jeden z zespołów pracuje nad samoregenerującym się betonem, a na autostradach testowane są niektóre tworzywa sztuczne wielokrotnego użytku.
"Związek między zmianą klimatu a stanem naszych dróg staje się coraz wyraźniejszy. Konieczne jest podjęcie wspólnych działań, aby rozwiązać ten problem poprzez ulepszone praktyki w zakresie utrzymania dróg, innowacyjne materiały i technologie oraz szersze strategie łagodzenia zmiany klimatu" - uważa dr Benyi Cao z uniwersytetu w Surrey.
Czytaj więcej:
Anglia: Gminy nie radzą sobie z łataniem dziur w drogach
Hertfordshire: Robot będzie identyfikował i łatał dziury w drogach