Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Sadiq Khan wzywa rząd do zajęcia się problemem zagrzybiałych mieszkań

Londyn: Sadiq Khan wzywa rząd do zajęcia się problemem zagrzybiałych mieszkań
W Londynie znajduje się ok. 180 tys. domów, które nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa i higieny. (Fot. Getty Images)
Sadiq Khan wezwał Downing Street do podjęcia działań w celu zwalczania nieuczciwych właścicieli nieruchomości, którzy 'zarabiają dziesiątki tysięcy funtów rocznie na najmie przegniłych i zagrzybionych domów' w brytyjskiej stolicy - donosi dziennik 'The Independent'.

Reklama
Reklama

Burmistrz Londynu Sadiq Khan po raz kolejny zwrócił uwagę, że gminy nadal nie mają wystarczających uprawnień, aby karać landlordów niszczących rynek nieruchomości. Przekazał również, że brakuje urzędników, którzy mają umiejętności i wiedzę prawniczą potrzebną do pomocy najemcom.

Brytyjski rząd z kolei zapewnia, że uprawnienia samorządów do walki z problemem "są wystarczające". W Izbie Gmin wciąż procedowana jest także ustawa - określana w mediach "rewolucją w najmie" - która przewiduje surowsze kary dla właścicieli nieruchomości, którzy notorycznie naruszają przepisy związane z higieną i bezpieczeństwem.

Sadiq Khan, aby uwypuklić problem, udał się do jednego z domów w gminie Lewisham, zamieszkiwanego przez młodą matkę w ciąży z dwójką dzieci poniżej 5. roku życia. Przegniłe i pokryte pleśnią ściany zostały zgłoszone landlordowi rok temu, ale nic z tym nie zrobił - pomimo tego, że gmina nałożyła na niego zakaz dalszego najmu.

Ostatecznie kobieta została umieszczona w mieszkaniu tymczasowym, ponieważ urzędnicy gminni uznali nieruchomość za "zbyt niebezpieczną, aby w niej mieszkać".

Wcześniej burmistrz Londynu zainicjował akcję Better Renting Programme, której celem jest edukowanie pracowników gminy w radzeniu sobie z problemem wilgoci w domach. Program ma doprowadzić do podniesienia standardów mieszkaniowych w stolicy.

Takie widoki w londyńskich mieszkaniach na wynajem zdarzają się niestety często... (Fot. Getty Images)

"Nie twierdzę, że sam program rozwiąże problem niskiej jakości nieruchomości na rynku najmu. Wiemy, że w stolicy wynajmowanych jest 180 tys. domów, które nie spełniają podstawowych standardów higieny i bezpieczeństwa. Najemcy tych domów płacą swoim landlordom 3,5 mld funtów rocznie. Najbardziej bolesny jest jednak fakt, że 500 mln funtów z tej kwoty pochodzi z zasiłków mieszkaniowych, a więc z kieszeni podatników" - przekazał włodarz stolicy.

Sadiq Khan dodał, że oczekuje także, aby rząd wprowadził zakaz eksmisji na terenie Anglii bez podania uzasadnionej przyczyny (jej zasadność - jak ma to miejsce w Szkocji - zweryfikują zewnętrzne organy). Jego zdaniem, pozwoli to mieszkańcom Londynu na zgłaszanie urzędnikom zapleśniałych domów - bez obaw o to, że właściciel domu w ramach zemsty wypowie im umowę. 
 

Czytaj więcej:

BBC: Popsuty rynek najmu w UK. W ogłoszeniach m.in. zakaz posiadania zwierząt i dzieci

UK: Organizacje charytatywne "zaniepokojone" zastojem w pracach nad ustawą o reformie wynajmu

Londyn: Każdego tygodnia prawie 300 najemcom grozi eksmisja bez wyraźnej przyczyny

Londyn: Landlord wynajmujący 22 pokoje ukarany grzywną w rekordowej wysokości

Luka w prawie sprzyja istnieniu "haniebnych" warunków w wynajmowanych nieruchomościach w Anglii

  Komentarze
  • Obudzony
   30 listopada 2023, 16:35

   To nie pomoze. Zaraz bedzie wypowiedzenie najmu po skardze ze niby na sprzedaz ze niby do remontu musi byc mieszkanie wolne. I nastepny do przemielenia. Masakra.

  • Gal
   30 listopada 2023, 16:54

   Wprowadze sie do chatki, co grzybka ma na scianie,
   wiec zawsze cos uskrobie do jajek na sniadanie.
   Powdycham troche plesni, by pluca byly lepsze
   i bedziem sobie mieszkac jak stare, brudne wieprze!

  • Czytelnik anonimowy
   30 listopada 2023, 19:00

   Niech Sadiq Khan zacznie od swoich ziomkow

  • Celestyn76
   30 listopada 2023, 23:14

   Trzebaby wyburzyć niemal wszystkie budynku bo ich technologia budowlana to jakieś nieporozumienie brak normalnej wentylacji i izolacji poziomej w budynkach to nirma

  • Andrzej
   1 grudnia 2023, 05:04

   To nie wina landlordow tylko ludzi ktorzy w nich mieszkaja i nie grzeja tych mieszkan.

  • Lewackie cierwo
   1 grudnia 2023, 08:37

   niech lepiej zajmie sie regulacja rentu w Londynie a nie robi sobie PR na ludziach i chwali sie na prawo i lewo ile to council flatow nie wybudowal ale zeby je dostac to trzeba miec z 20 bombelkow kazde z innym ojcem albo byc zulem. Ale wiadomo nie narazi sie landlordom bo jeszczena niego nie zaglosuja. Lepoiej wydawac siano z Council taxow na bezsensowne plakaty i PR. A TFL nie wiecej strajkuje i dostaje podwyzki.

  • Rafal
   1 grudnia 2023, 09:14

   Kiedyś lubiłem ten kraj ale od jakiś 4 lat czuje postępujące obrzydzenie do Anglii. Chciwość, bylejakosc, chamstwo, brak jakichkolwiek zasad życiowych, rasizm i wszechobecny grzyb.

  • Życie to Bajka
   1 grudnia 2023, 09:32

   Niech każdy otworzy kebaba ale w Polsce!! :) słyszałem że to najlepszy lokal do mieszkania i zarabiania. Tylko zlew głęboki najlepiej jak wanna bo trzeba się gdzieś myć.

  • Sprawiedliwy
   2 grudnia 2023, 15:04

   Te bydleta masonskie sluzace diablu i majace wszystkiego pod dostatkiem zewszad sa odklejeni i oderwani od zycia.Durniu!...nie ma mieszkan,wynajm jest tyak drogi ze ludzie gloduja lub sa bezdomni,lobby tzw landlordow ma tak sile przebicia ze trzyma wszystkich w szachu a biedni mieszkaja w zagrzybionych norach.Tak,to wasza wina i wasz grzech.Bog wam tego nie wybaczy!

  • Jas
   14 grudnia 2023, 19:49

   Andrzej chłopcze siedzisz w pokoju zamieszkałym przez 10 osob,walicie fasolkę to wam ciepło.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama