Badania: Samotność regularnie odczuwa 65 proc. osób z pokolenia Z

To kolejna edycja tego raportu realizowana w ramach projektu MindGenic AI. Pierwszą przeprowadzono w 2022 r. pod hasłem "Samotność pokolenia Z", czyli ludzi młodych urodzonych po 1995 r. W drugim badaniu sondażem, który przeprowadzono w pierwszej połowie października 2023 r., objęto 3 700 osób z pokolenia Z. Pokazuje on nie tylko skalę samotności w tej grupie i jej przyczyny, ale także to, jak młodzi ludzie próbują sobie z nią radzić.
Samotność określana jest jako psychiczny lub emocjonalny dyskomfort, wynikający z braku fizycznego kontaktu z innymi ludźmi lub z poczucia osamotnienia. Z raportu "Nigdy więcej samotności" wynika, że do takiego stanu przyznaje się aż 65 proc. ludzi młodych w wieku od 13 do 28 lat. Ponad 32 proc. deklaruje, że odczuwa ją często, a 33 proc. - czasami. Zapytani o emocje, które towarzyszą im w chwilach samotności, wskazują przede wszystkim na smutek (43,7 proc.) oraz bezsilność (20,2 proc.).

Jak twierdzą autorzy raportu, badane osoby są świadome swojego osamotnienia, ale połowa nie rozmawia o tym ani z rówieśnikami, ani z rodziną. Wskazują, że najbardziej brakuje im kontaktu z innymi ludźmi. Jednocześnie 29 proc. ankietowanych przyznaje, że ma kłopoty z nawiązywaniem nowych znajomości.
Według raportu, dobrym sygnałem jest to, że sześć na dziesięć osób podejmuje jakieś kroki, aby nie czuć się samotnymi. Najczęściej jest to próba nawiązania bezpośredniego kontaktu z drugą osobą (65,1 proc.); na drugim miejscu znalazło się korzystanie z mediów społecznościowych (20,7 proc.).
"Niepokoi nas, że co piąta Zetka w Polsce chce uciec od samotności, śledząc świat pełen iluzji, który kompletnie odbiega od rzeczywistości. To dowód na to, jak bardzo brakuje im narzędzi oraz kompetencji, by prawdziwe i dobre relacje budować w realnym świecie. Niestety, Zetki nie zdobywają tych umiejętności wraz z upływem czasu. Im są starsze, tym częściej czują się samotne" - zaznacza Magda Wrzos, autorka badania i członkini projektu MindGenic AI.
Co czwarta przebadana osoba deklaruje, że w sieci - w celu "zabicia" samotności - spędza ponad pięć godzin dziennie. 2,7 proc. czuje się samotnie, gdy nie ma dostępu do technologii i musi się zadowolić światem offline.
Poczucie samotności nawet w towarzystwie innych ludzi deklaruje z kolei co czwarty przebadany przedstawiciel pokolenia. Jednocześnie Zetki bardzo rzadko rozmawiają o samotności. Tematu tego ze swoimi rówieśnikami nigdy nie podjęło 44,6 proc. respondentów, a z rodziną bądź innymi bliskimi - 53,7 proc.
Czytaj więcej:
Badanie: Kasy samoobsługowe zwiększają poczucie samotności Amerykanów
Szkocja: Uratowano "najbardziej samotną owcę", uwięzioną przez dwa lata u podnóża klifu
Stan Nowy Jork powołał specjalny urząd do spraw samotności