NHS England obiecuje wyeliminować raka szyjki macicy do 2040 r.
Amanda Pritchard przekazała, że ambitny cel można osiągnąć dzięki poprawie liczby szczepień i badań przesiewowych. Przyznała jednak, że "należy w tym kierunku zrobić więcej", aby wyeliminować zagrożenie rakiem szyjki macicy.
Obecnie w Anglii nowotwór tego typu diagnozuje się rocznie u około 2 600 kobiet.
Według szefowej NHS, służba zdrowia powinna "wyciągnąć wnioski z pandemii koronawirusa" na temat tego, jak przeprowadzać udane kampanie szczepień. Wspomniała m.in. program szczepień boosterami, który odbywał się w miejscach publicznych, w tym w bibliotekach i na halach sportowych.
Jej zdaniem, podobnie powinna zostać przeprowadzona akcja szczepień na HPV.
The NHS is pledging to eliminate cervical cancer by 2040.
— NHS (@NHSuk) November 15, 2023
Alongside the HPV vaccine, the NHS Cervical Screening Programme can prevent cervical cancer by checking for high-risk HPV, so it’s important you attend your appointment when invited
➡️ https://t.co/0ujBbxBUqg pic.twitter.com/AfTdwKwn1A
Zapowiadając już teraz niektóre zmiany, Amanda Pritchard przekazała, iż w appce NHS pojawią się "znacznie uproszczenia", które umożliwią szybkie sprawdzenie historii szczepień. Pojawi się także możliwość zarezerwowania szczepienia przez internet w lokalnej klinice.
Rak szyjki macicy spełni definicję "wyeliminowanego", jeśli - w myśl wytycznych WHO - liczba osób cierpiących na ten nowotwór spadnie poniżej 4 na 100 tys. mieszkańców.
Obecnie wiele krajów pracuje nad osiągnięciem powyższego celu. W gronie krajów, które radzą sobie z tym najlepiej, znajduje się Australia - tamtejsze władze informują, że rak szyjki macicy zostanie wyeliminowany już do 2035 roku.
NHS England promises to eliminate cervical cancer by 2040 https://t.co/sFtL2BKZ9L
— BBC News (UK) (@BBCNews) November 15, 2023
Według WHO, wyeliminowanie tego typu nowotworu jest możliwe, gdy odsetek osób zaszczepionych na HPV wynosi co najmniej 90 proc., a liczba osób poddawanych badaniom przesiewowym - 70 proc.
W samej Anglii na HPV zaszczepionych jest 86 proc. dziewczynek i 81 proc. chłopców.
To właśnie HPV - wirus brodawczaka ludzkiego - powoduje 99 proc. przypadków raka szyjki macicy. Obecnie stosowana szczepionka zapewnia 90-proc. ochronę przed tym wirusem.
Program badań przesiewowych może z kolei wykryć wczesne objawy nowotworu i zapobiec rozwojowi trzech czwartych przypadków. Ostatnie statystyki NHS pokazują jednak, że co 3. osoba zagrożona rakiem nie wykonuje badań, do których się kwalifikuje.
Jedną z dróg do rozwiązania tej sytuacji ma być oferowanie badań przesiewowych, które można wykonać samodzielnie w domu.
Czytaj więcej:
Anglia: Zastrzyk przeciwnowotworowy zastąpi dożylne podawanie leku
Drastyczny wzrost liczby nowotworów na świecie wśród osób przed 50. rokiem życia
Anglia: Do lata liczba pacjentów oczekujących na leczenie w ramach NHS może przekroczyć 8 milionów
Zagraniczni lekarze wciąż będą "kluczowi" w rekrutacji do brytyjskiego NHS