Większość zagranicznych lekarzy w NHS ofiarami rasizmu ze strony pacjentów

NHS zmaga się z rekordowymi brakami kadrowymi, a niedawne badanie wykazało, że studenci medycyny na Wyspach coraz częściej podejmują decyzję o zmianie ścieżki kariery jeszcze przed jej rozpoczęciem.
Problem miało załagodzić uproszczenie przepisów wizowych dla lekarzy, ale - zdaniem organizacji MDDUS - wykształceni imigranci zaczynają unikać Wielkiej Brytanii z uwagi na rosnący rasizm, czego dowodem jest najnowszy raport.
Aż trzech na pięciu zagranicznych lekarzy pracujących w NHS spotkało się z jakąś formą rasizmu. Niektórzy pacjenci odmawiają przyjęcia leczenia, jeśli ich lekarz ma określony kolor skóry, a inni sugerują, że osoby o ciemniejszej karnacji mają gorsze umiejętności.

W raporcie wskazano, że rasizm jest powszechny i ma miejsce codziennie, choć często ma "łagodny" i "pośredni" charakter. Jego ofiarami padło aż 58 proc. zagranicznych lekarzy, a większość przypadków pozostała niezgłoszona z powodu obaw, że i tak nie zostaną podjęte żadne działania.
Na skutek rasizmu wielu lekarzy odczuwa dodatkowy stres i upokorzenie. Niektórzy mają wrażenie bycia marginalizowanymi, a inni wskazują, że rasizmu doświadczają nawet ze strony współpracowników - także tych o niższych kwalifikacjach.
Organizacja MDDUS w swoim raporcie podała cztery autentyczne przypadki, które miały miejsce w ostatnim roku:
- "Wielu pacjentów oznajmiło mi, że chciałoby być zobaczonym przez lekarza o białym kolorze skóry".
- "Konsultant na moim oddziale nazwał mnie w rozmowie z inną osobą tą małą Hinduską. Mam 32 lata".
- "Jako homoseksualny Arab wyznający islam regularnie spotykam się z przemocą słowną. Usłyszałem wiele przekleństw pod swoim adresem".
- "Ktoś wymówił moje nazwisko ze specyficznym akcentem, naśmiewając się tym samym z osób o południowoafrykańskim pochodzeniu".
Obecnie na Wyspach ponad dwie piąte z 357 198 lekarzy posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu pochodzi z zagranicy. Tylko 59 proc. z nich ukończyło studia w Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej:
Anglia: Kryzys w systemie opieki zdrowotnej. Ludzie zmuszeni są płacić za leczenie albo czekać
Anglia: Do lata liczba pacjentów oczekujących na leczenie w ramach NHS może przekroczyć 8 milionów
Studenci medycyny w UK rozważają zmianę kariery jeszcze przed jej rozpoczęciem
Anglia: Pracownicy sektora ochrony zdrowia wywalczyli premię covidową