Menu

Brytyjczycy zbudują okręty podwodne nowej generacji

Brytyjczycy zbudują okręty podwodne nowej generacji
Grupa zbrojeniowa BAE Systems podkreśla, że nowe okręty podwodne będą "najbardziej zaawansowanymi w historii Royal Navy". (Fot. BAE Systems)
Największa brytyjska firma zbrojeniowa, BAE Systems, wygrała kontrakt o wartości 3,95 mld funtów (4,56 mld euro) na budowę okrętów podwodnych nowej generacji w ramach paktu obronnego między USA, Wielką Brytanią i Australią - ogłosił brytyjski rząd.

W marcu trzy kraje tworzące pakt ogłosiły plan dostarczenia Australii do końca lat 30. okrętów podwodnych z napędem nuklearnym, co ma na celu przeciwdziałanie ambicjom Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

Jak poinformował brytyjski rząd, z nowych okrętów podwodnych SSN-AUKUS korzystać będą zarówno brytyjska Royal Navy, jak i marynarka Australii.

Według planu, pierwsze okręty dla brytyjskiej marynarki, które zastąpią obecne okręty klasy Astute, wejdą do służby na początku lat 30., zaś te dla Australii - na początku kolejnej dekady.

Firma BAE oświadczyła, że "SSN-AUKUS będzie największym, najpotężniejszym i najbardziej zaawansowanym okrętem podwodnym kiedykolwiek eksploatowanym przez Royal Navy".

Dodała, że pieniądze w ramach przyznanego kontraktu zapewnią finansowanie prac rozwojowych do 2028 r., a produkcja okrętów ma rozpocząć się pod koniec tej dekady.

Okręty będą budowane przede wszystkim w stoczni w Barrow-in-Furness w północno-zachodniej Anglii, gdzie BAE Systems zatrudnia już ok. 10 tys. osób, czyli jedną czwartą wszystkich swoich pracowników w Wielkiej Brytanii. Jak podała firma, kontrakt umożliwi stworzenie 5 000 nowych miejsc pracy.

Czytaj więcej:

Chiny krytycznie o współpracy Australii, USA i UK. "Idą niebezpieczną drogą"

UK, USA i Australia zapewniają: "Nasze okręty nie będą miały broni jądrowej"

Brytyjski minister obrony: Do 2030 r. możemy być zaangażowani w jakiś konflikt zbrojny

    Kurs NBP z dnia 06.05.2025
    GBP 5.0319 złEUR 4.2806 złUSD 3.7789 złCHF 4.5855 zł

    Sport