Brytyjczycy zbudują okręty podwodne nowej generacji

W marcu trzy kraje tworzące pakt ogłosiły plan dostarczenia Australii do końca lat 30. okrętów podwodnych z napędem nuklearnym, co ma na celu przeciwdziałanie ambicjom Chin w regionie Indo-Pacyfiku.
Jak poinformował brytyjski rząd, z nowych okrętów podwodnych SSN-AUKUS korzystać będą zarówno brytyjska Royal Navy, jak i marynarka Australii.
BAE Systems is to create more than 5,000 jobs after being awarded a £3.95 billion contract by the MoD to deliver the next phase of SSN-AUKUS - the largest, most powerful and advanced attack submarines the Royal Navy has ever operated.
— Jefferson (@Jefferson_MFG) October 2, 2023
The contract award follows the AUKUS… pic.twitter.com/GmP9gbbpeu
Według planu, pierwsze okręty dla brytyjskiej marynarki, które zastąpią obecne okręty klasy Astute, wejdą do służby na początku lat 30., zaś te dla Australii - na początku kolejnej dekady.
Firma BAE oświadczyła, że "SSN-AUKUS będzie największym, najpotężniejszym i najbardziej zaawansowanym okrętem podwodnym kiedykolwiek eksploatowanym przez Royal Navy".
Dodała, że pieniądze w ramach przyznanego kontraktu zapewnią finansowanie prac rozwojowych do 2028 r., a produkcja okrętów ma rozpocząć się pod koniec tej dekady.
Okręty będą budowane przede wszystkim w stoczni w Barrow-in-Furness w północno-zachodniej Anglii, gdzie BAE Systems zatrudnia już ok. 10 tys. osób, czyli jedną czwartą wszystkich swoich pracowników w Wielkiej Brytanii. Jak podała firma, kontrakt umożliwi stworzenie 5 000 nowych miejsc pracy.
Czytaj więcej:
Chiny krytycznie o współpracy Australii, USA i UK. "Idą niebezpieczną drogą"
UK, USA i Australia zapewniają: "Nasze okręty nie będą miały broni jądrowej"
Brytyjski minister obrony: Do 2030 r. możemy być zaangażowani w jakiś konflikt zbrojny