UK z 334 roszczeniami odszkodowawczymi za zgony spowodowane przez szczepionkę Covid

Według najnowszych danych, na dzień 6 marca zgłoszono 4 017 roszczeń związanych z Covid-19 w ramach programu Vaccine Damage Payment Scheme, przyznającego 120 000 funtów osobom, które zostały poważnie chore lub/i niepełnosprawne w wyniku szczepienia lub krewnym osoby, która zmarła na skutek podania szczepionki.
Spośród 1 013 roszczeń związanych ze szczepionką Covid-19, najwięcej wniosków dotyczyło szczepionek AstraZeneca – 622, następnie Pfizer – 348 i Moderna – 43. Dane dotyczące roszczeń na skutek zgonów nie zostały podzielone według typu szczepionki.
"Na dzień 23 lutego 2023 r. z 48 przyznanych roszczeń dotyczących szczepionki Covid-19, 23 były roszczeniami złożonymi w imieniu zmarłej osoby, a we wszystkich przypadkach zgony zostały odnotowane przez koronerów jako spowodowane przez szczepienie Covid-19" - poinformowała minister zdrowia psychicznego i strategii zdrowia kobiet, Maria Caulfield, przemawiając w zeszłym tygodniu w parlamencie.
Tymczasem dziennik "Telegraph" poinformował, że rosnące zapotrzebowanie na rozpatrywanie wniosków o odszkodowania spowodowało, że liczba pracowników zajmujących się roszczeniami wzrosła dwudziestokrotnie.

Dane te pojawiają się w czasie, gdy opublikowane wczoraj badanie Office for National Statistics dotyczące śmiertelności młodych ludzi (w wieku od 12 do 29 lat) w Anglii wykazało, że "istniały dowody na wzrost śmiertelności sercowej u młodych kobiet po pierwszej dawce szczepionek innych niż mRNA, przy czym ryzyko jest 3,5 razy większe w ciągu 12 tygodni po szczepieniu w porównaniu z ryzykiem długoterminowym".
Badanie nie wykazało powiązań między szczepionkami mRNA a śmiertelnością, a ogólnie dla całej badanej populacji nie było znaczącego wzrostu śmiertelności z przyczyn sercowych ani z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu 12 tygodni po szczepieniu Covid-19.
"Nie znaleźliśmy dowodów na to, że ryzyko zgonu sercowego lub zgonu z jakiejkolwiek przyczyny wzrasta w ciągu kilku tygodni po szczepieniu szczepionkami mRNA" – wyjaśnił Vahé Nafilyan, starszy statystyk ONS. "Jednak otrzymanie pierwszej dawki szczepionki bez mRNA wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu sercowego u młodych kobiet" - dodał.
Szczepienia preparatem innym niż mRNA stosowanym w Wielkiej Brytanii zostały wstrzymane dla młodych ludzi ze względów bezpieczeństwa w kwietniu 2021 r.

"Chociaż szczepienie niesie ze sobą pewne ryzyko, należy je ocenić w świetle korzyści z niego płynących" - zauważył Nafilyan. "Ryzyko śmierci znacznie wzrasta po pozytywnym teście na Covid-19, nawet u młodych ludzi, a wiele badań pokazuje, że szczepionki są bardzo skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji lub śmierci po zakażeniu Covid-19" - przypomniał.
W swoim najnowszym raporcie na temat szczepionek Covid-19 brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UK Health Security Agency) stwierdziła, że bezpieczeństwo szczepionki jest stale monitorowane przez krajowy organ regulacyjny ds. leków, a korzyści ze szczepionki przewyższają potencjalne ryzyko.
Według rządowego portalu, od 23 marca w Wielkiej Brytanii podano ponad 151 248 820 dawek szczepionek Covid-19.
Czytaj więcej:
Szef WHO: 90 proc. światowej populacji odporna na Covid-19
Pierwsza w Indiach i druga na świecie szczepionka donosowa przeciwko Covid-19
Joe Biden podpisał ustawę nakazującą odtajnienie informacji o pochodzeniu koronawirusa