NHS rozpoczyna walkę z nadużywaniem środków przeciwbólowych na bazie opioidów

Zmniejszenie liczby wydawanych recept na wysoce uzależniające środki przeciwbólowe o 450 tys. od 2019 roku uratowało już życie około 350 osób - podało NHS. Teraz jednak brytyjska służba zdrowia chce jeszcze bardziej zaostrzyć walkę z procederem nadużywania szkodliwych substancji.
"Wiemy, że pacjenci, którzy wymagają recept na potencjalnie uzależniające leki, mogą mieć później problemy" - przekazał sir Stephen Powis, krajowy dyrektor medyczny NHS England.

"Nasz nowy plan zawiera jasne wskazówki dotyczące wspierania pacjentów, którzy nie potrzebują już tych leków, aby w stosownych przypadkach przenieść ich na inne, alternatywne terapie" - dodał.
Opioidy to środki narkotyczne, takie jak kodeina, fentanyl i morfina, które pochodzą z tej samej rośliny co heroina, czyli maku. Są one powszechnie przepisywane w stanach powodujących silny ból - przede wszystkim pacjentom z nowotworami.
Lekarze od lat byli zaniepokojeni rosnącą liczbą recept na tego rodzaju leki, ponieważ mogą one uzależniać i powodować uszkodzenie mózgu lub śmierć, gdy są przyjmowane w dużych dawkach.
W centrum kryzysu opioidowego znajdują się obecnie Stany Zjednoczone, ale używanie szkodliwych substancji jest coraz większym problemem społecznym także w Wielkiej Brytanii, ponieważ jest odpowiedzialne za połowę wszystkich zatruć narkotykami.
Czytaj więcej:
Badania: Co czwarty Brytyjczyk cierpi z powodu chronicznego bólu
Niemcy: Liczba zgonów związanych z narkotykami najwyższa od 20 lat
W stanie Nowy Jork osoby poniżej 21 lat nie mogą już kupić bitej śmietany w sprayu
Amerykanie żyją krócej. Tak nie było od 100 lat
Szkocja: Odnotowano wzrost liczby zgonów spowodowanych konsumpcją narkotyków