Walijska wyspa pierwszym miejscem w Europie z certyfikatem enklawy ciemnego nieba

Certyfikat International Dark Sky Sanctuary przyznaje IDA, czyli International Dark-Sky Association (Międzynarodowy Związek Ciemnego Nieba). Organizacja powstała w 1988 roku z inicjatywy dwóch astronomów, Dawida Crawforda i Timothy Huntera. Obecnie reprezentowana jest w kilkudziesięciu państwach świata.
Celem tej instytucji jest walka z "zanieczyszczeniem świetlnym nieba", co polega głównie na edukowaniu władz samorządowych na całym świecie, by tak projektowały oświetlenie miast i wsi, by jak najmniej światła "uciekało" w przestworza.
Dark Skies: Welsh island is first sanctuary in Europe https://t.co/7RGxuWLy7u
— BBC Science News (@BBCScienceNews) February 23, 2023
Według International Dark Sky Sanctuary, na całym świecie każdego roku co najmniej 50 miliardów dolarów wydawane jest na pokrycie kosztów energii, która ucieka do przestrzeni kosmicznej, między innymi za sprawą iluminacji budynków i oprawy imprez artystycznych, ale także dlatego, że projektanci oświetlenia publicznego nie biorą pod uwagę efektu odbicia światła.
Ynys Enlli do tej pory najbardziej znana była z tego, że pisarz Mark Billingham umieścił tam akcję kryminału "The Bones Beneath". Władze Walii liczą na to, że certyfikat enklawy ciemnego nieba przyciągnie teraz na tę zamieszkaną przez zaledwie kilka osób wyspę miłośników obserwacji gwiazd z całej Europy.
Czytaj więcej:
Ekolodzy w petycji do księcia Williama proszą, by oddał naturze część swoich posiadłości
Anglia i Walia mogą zakazać sprowadzania autonomicznych aut z zagranicy
Do Anglii po 500 latach powrócą żbiki. Rusza projekt reintrodukcji