Irlandia: Prawie dwie trzecie pracowników handlu zarabia poniżej 451 euro tygodniowo

Grupa Mandate podkreśliła "potrzebę zmian legislacyjnych", aby umożliwić pracownikom handlu zwiększenie liczby godzin w miejscu pracy, co ma być "sposobem na tymczasowe zwiększenie ich dochodu". Wezwano także do przyspieszenia procesu zwiększania płacy minimalnej, "aby odzwierciedlała realne koszty życia".
"Chociaż stawki godzinowe rosną, nie znajduje to odzwierciedlenia w tygodniowych zarobkach ze względu na stosunkowo niską liczbę godzin przepracowanych przez zatrudnionych w handlu" - wyjaśniono.

"Z doświadczenia widzimy, że sklep, który potrzebuje dodatkowych godzin pracy, przyznaje je nowym, a nie obecnym pracownikom. Woli zatrudnić dodatkową kadrę, aby nie zawyżać ogólnej średniej wynagrodzeń" - wskazano.
Zwrócono uwagę jednocześnie, że aż 75 proc. zatrudnionych w handlu posiada w swojej umowie o pracę konkretną liczbę godzin. Dla 50 proc. z nich jest to "31 godz. tygodniowo lub więcej".
"Jednocześnie aż 40 proc. chciałoby pracować więcej niż poza ustalonymi godzinami. Tylko niektórzy mają taką możliwość" - przekazał związek.
W ubiegłym roku irlandzki rząd poinformował, że zniesie od 2026 r. godzinowe stawki minimalne i zastąpi je "stawkami odzwierciedlającymi koszty życia". Stawki te mają być aktualizowane co roku i odzwierciedlać 60 proc. mediany dochodu w kraju.

W tym roku płaca minimalna na Zielonej Wyspie dla osób powyżej 20. roku życia wynosi 11.30 euro na godzinę.
Czytaj więcej:
Płaca minimalna w Niemczech wzrasta do 12 euro za godzinę
Media: Rishi Sunak ogłosi duży wzrost płacy minimalnej w UK
Pierwszy strajk pracowników Amazona w UK. "Roboty w magazynie są lepiej traktowane niż my"
Rośnie liczba międzynarodowych świadczeń wypłacanych przez ZUS
Niemieccy związkowcy: Warunki zatrudnienia pracowników sezonowych są nadal złe