Menu

Prawie 30 proc. polskich pracowników zamierza w najbliższym czasie ubiegać się o podwyżkę

Prawie 30 proc. polskich pracowników zamierza w najbliższym czasie ubiegać się o podwyżkę
Co trzecia osoba oczekuje wzrostu wynagrodzenia o 10-15 proc. (Fot. Getty Images)
Blisko 30 proc. badanych pracowników zamierza w najbliższym czasie ubiegać się o podwyżkę - wynika z sondażu. Najczęściej wskazywana wysokość oczekiwanej podwyżki mieści się w przedziale 10-15 proc. wynagrodzenia.
Reklama
Reklama

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE Research i SYNO Poland, blisko 22 proc. ankietowanych nie pamięta, kiedy po raz ostatni dostało podwyżkę wynagrodzenia. Niespełna 20 proc. respondentów odpowiedziało, że było to ok. pół roku temu.

"W związku z szybującą inflacją pracodawcy, chcąc utrzymać pracowników, przyznawali im podwyżki, dlatego wynagrodzenia blisko jednej piątej ankietowanych wzrosły właśnie ok. pół roku temu. Mogło to oczywiście dotyczyć osób zatrudnionych w firmach, które nie ucierpiały w wyniku pandemii oraz szalejącej inflacji, a wręcz poprawiły swoje wyniki finansowe" – zaznaczył Paweł Kołodziej z UCE Research.

Blisko 30 proc. respondentów zamierza w najbliższym czasie (tj. w perspektywie trzech miesięcy) wystąpić do swojego pracodawcy o podwyżkę pensji. 43,6 proc. pracowników nie ma tego w planach, a 27 proc. jeszcze nie zdecydowało, co zrobi - wynika z sondażu.

Pracownicy zdają sobie sprawę z tego, że przedsiębiorcom też nie jest lekko, dlatego z dużym wyczuciem podchodzą do negocjacji. (Fot. Getty Images)

Wśród osób zamierzających wystąpić o podwyżkę co trzecia (31,9 proc.) podała oczekiwany przedział wzrostu wynagrodzenia o 10-15 proc. Taką wartość częściej wskazywali mężczyźni (32,9 proc.) niż kobiety (30,7 proc.). O podwyżce w tym przedziale myślą przede wszystkim osoby w wieku 23-35 lat (wśród nich 34,6 proc.), z dochodem miesięcznym poniżej 1 000 zł netto (40 proc.) i z wykształceniem zasadniczym (41,9 proc.) - podano.

Według autorów badania najczęściej wskazywana wartość wzrostu wynagrodzenia oscyluje wokół oficjalnego wzrostu inflacji. Jak ocenili, pracownicy z dużym wyczuciem podchodzą do tego typu negocjacji. Zdają sobie sprawę z tego, że przedsiębiorcom też nie jest lekko i chcą mieć dobry argument, więc proszą o podwyżkę tylko o tyle procent, o ile mniej więcej wzrosła inflacja.

"Taką podwyżkę łatwiej dostać, niż np. 20 lub 30 proc." - zauważył Kołodziej.

Niespełna 20 proc. ankietowanych pracowników odpowiedziało, że ostatnią podwyżkę otrzymało około pół roku temu. (Fot. Getty Images)

Z badania wynika, że co czwarty ubiegający się o podwyżkę (24 proc.) zadowoli się podniesieniem wynagrodzenia o 5-10 proc. 19,4 respondentów chce podwyżki na poziomie 15-20 proc., z kolei 12,5 proc. zadeklarowało oczekiwanie podniesienia wypłaty o ponad 20 proc.

Jak ocenił Kołodziej, oczekiwana podwyżka przewyższająca 20 proc. wynagrodzenia, może wskazywać na to, że pracownicy przewidują już kolejne wzrosty cen towarów i usług na rynku.

5,6 proc. uczestników sondażu nie potrafiło określić wysokości oczekiwanej podwyżki, a 0,7 proc. zatrudnionych oczekuje propozycji od samego pracodawcy.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 29-30 października br. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na reprezentatywnej próbie 1 034 dorosłych Polaków.

Czytaj więcej:

Sondaż: 86 proc. Polaków silnie albo bardzo silnie odczuwa skutki inflacji

Eksperci: W połowie przyszłego roku Polaków czeka prawdziwy szok cenowy

Badanie: 68 proc. Polaków obawia się o stabilność zarobków

Sondaż: Polacy uważają, że sytuacja gospodarcza zmierza w złym kierunku

"DGP": Drożyzna i zimno, czyli czego boją się Polacy u progu zimy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.12.2024
    GBP 5.1549 złEUR 4.2739 złUSD 4.1127 złCHF 4.5654 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama