Pestycydy w brytyjskim pieczywie. "Konieczne natychmiastowe działania"
Według analizy przeprowadzonej przez Pesticide Action Network UK (PAN), jest to wzrost o 50% w stosunku do roku ubiegłego i znaczny wzrost w ciągu ostatniej dekady, kiedy średnio około 25% chleba zawierało mieszanki pestycydowe.
PAN wzywa minister środowiska, Thérèse Coffey, do "podjęcia pilnych działań zmierzających do redukcji negatywnego oddziaływania pestycydów".
PAN UK analysis of recent results from the government’s pesticide residue testing programme found a total of 137 different pesticide residues across all produce, including many linked to serious chronic health effects. https://t.co/kOikAbt8sS
— PAN UK (@PAN_UK) November 2, 2022
Każdego roku rząd brytyjski poddaje badaniom na obecność pestycydów żywność sprzedawaną do spożycia i publikuje szczegółowe informacje na ten temat. W tym roku ponad jedna trzecia (47) wszystkich pestycydów znalezionych w produktach nie jest dopuszczona do stosowania na terytorium Wielkiej Brytanii, co oznacza, że brytyjscy rolnicy nie mogą ich używać.
Przetestowano szereg wyrobów piekarniczych - od standardowego białego i ciemnego chleba po racuszki crumpets, ciastka scones i muffinki - i znaleziono w sumie 11 różnych pestycydów, w tym pięć, które według PAN mogą mieć związek z rozwojem nowotworów.
Badania z 2021 roku ujawniły również, że pestycydy są powszechnie obecne w owocach i warzywach, przy czym w 100% przebadanych próbek grejpfrutów stwierdzono obecność co najmniej jednego pestycydu. Nieco mniej niż jedna trzecia warzyw (30%) i ponad dwie trzecie owoców (69%) zawierało obecność więcej niż jednej substancji chemicznej.
At least two pesticides in half of bread sold in UK, data shows https://t.co/opRoEc3RAc
— The Guardian (@guardian) November 2, 2022
Rządowe badania ujawniły 137 różnych śladów obecności pestycydów we wszystkich produktach, w tym wiele z nich łączy się z negatywnym oddziaływaniem na zdrowie.
Wśród nich było 46 substancji rakotwórczych, 27 substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, które mogą zakłócać działanie układu hormonalnego i w niektórych przypadkach powodować problemy reprodukcyjne, w tym niepłodność, oraz 14 inhibitorów cholinesterazy, które zmniejszają zdolność komórek nerwowych do przekazywania sobie wzajemnie informacji, a także mogą upośledzać układ oddechowy oraz powodować dezorientację, bóle głowy i osłabienie.
Czytaj więcej:
Badanie: Świat je niewiele zdrowiej niż w ubiegłym wieku
Polacy zbadali, czy - i ile pestycydów - spożywamy wraz z owocami