Najmniej zarabiający pracownicy w UK twierdzą, że ich sytuacja finansowa nigdy nie była tak zła

Sondaż przeprowadzony wśród ponad 2 000 pracowników zarabiających poniżej stawki Real Living Wage - wynoszącej 9,90 funta za godzinę lub 11,05 funta w Londynie - wykazał, że 78% z nich stwierdziło, że znaleźli się w najgorszej sytuacji finansowej w swoim życiu.
Ponad połowa z nich korzystała z pomocy banków żywności w ciągu ostatniego roku, a 42% zgłosiło regularne pomijanie posiłków z powodów finansowych. Ponad jedna piąta pracowników (21%) stwierdziła, że po opłaceniu podstawowych wydatków, takich jak czynsz i wyżywienie, nie pozostają im już żadne oszczędności.
Aż 4,8 miliona osób czynnych zawodowo zarabia mniej niż wynosi stawka Real Living Wage. Stawki te są obliczane corocznie przez ośrodek analityczny Resolution Foundation, w oparciu o minimalny dochód pozwalający na zaspokojenie podstawowych wydatków na życie.
Britain’s lowest-paid workers say finances have never been worse https://t.co/3dhLupNArb
— Guardian news (@guardiannews) September 16, 2022
Ponad dwie trzecie ankietowanych pracowników stwierdziło, że sytuacja finansowa negatywnie wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i ogólną jakość życia, przy czym szczególnie dotkliwie odczuwają to kobiety.
Living Wage Foundation udziela akredytacji pracodawcom, którzy dobrowolnie obiecują płacić swoim pracownikom co najmniej kwotę Real Living Wage. Nowa wartość tej stawki na lata 2022-23 ma zostać podana w przyszłym tygodniu i przewiduje się, że znacznie wzrośnie, biorąc pod uwagę wysoką inflację w całej gospodarce.
Osobną kwestią jest obowiązkowa dla pracodawców stawka National Living Wage - to minimalna płaca ustalana przez rząd - wynosi obecnie 9,50 funta, choć dotyczy tylko pracowników powyżej 23. roku życia.
Czytaj więcej:
Banki żywności w UK "głęboko zaniepokojone" nadchodzącą zimą
UK: Uruchomiono program nieoprocentowanych pożyczek na zakup żywności
40% osób korzystających z zasiłków w UK "pomija posiłki, aby przeżyć"
Ceny żywności w UK wzrosły w sierpniu w tempie najszybszym od 14 lat
Masło, makarony, mleko. Te produkty w UK podrożały najbardziej