Menu

W Anglii odnaleziono kamień z hejterską inskrypcją sprzed 1 700 lat

W Anglii odnaleziono kamień z hejterską inskrypcją sprzed 1 700 lat
Wybudowany w latach 121-129 n.e. mur Hadriana najwyraźniej wciąż kryje wiele tajemnic i niespodzianek... (Fot. Getty Images)
Niezwykłego odkrycia dokonali archeolodzy dawną rzymską fortyfikację Vindolanda w hrabstwie Northumberland w północno-wschodniej Anglii. W leżących nieopodal słynnego Muru Hadriana ruinach starożytnych umocnień znaleźli kamień, na którym wyryty był obraźliwy napis okraszony wulgarnym rysunkiem. Ze wstępnych ustaleń wynika, że obelżywa inskrypcja powstała aż 1 700 lat temu.
Reklama
Reklama

Jak donosi stacja BBC, która poinformowała o nietypowym znalezisku, gdy naukowcy badający ruiny dawnej rzymskiej fortyfikacji Vindolanda oczyścili kamień z inskrypcją, wpadli w konsternację. Ich oczom ukazał się bowiem rysunek fallusa i napis, który był adresowany do żołnierza lub urzędnika o imieniu Secundinus.

Sam fallus jeszcze byłoby do przyjęcia, ponieważ organ ten Rzymianie uznawali za symbol szczęścia lub płodności. Jednak tekst nad nim nie pozostawiał wątpliwości, że w tym przypadku chodziło o obrazę. Specjaliści od rzymskiej epigrafiki rozszyfrowali bowiem, że na kamieniu wyryto słowa "Secundinus cacator", co przetłumaczyli jako "Secundinus, the shitter"("Secundinus gówniarz" albo "Secundinus zadek").

Co ciekawe, kamień o szerokości 40 cm i wysokości 15 cm znalazł Dylan Herbert, emerytowany biochemik z południowej Walii, który uczestniczył w wykopaliskach jako wolontariusz.

"Przez cały tydzień usuwałem z wykopów gruz i szczerze mówiąc ten kamień przeszkadzał mi w pracy. Byłem zadowolony, kiedy pozwolono mi go wyjąć z rowu. Kamień wyglądał bardzo zwyczajnie, ale kiedy go odwróciłem, zaskoczyło mnie kilka wyraźnych liter" – wyznał odkrywca w rozmowie z BBC.

Ktoś o imieniu Secundinus najwyraźniej zdenerwował autora tego napisu... (Fot. The Vindolanda Trust)

Dyrektor wykopalisk dr Andrew Birley podkreślił, że bezpośrednia wiadomość z przeszłości zawsze jest dla archeologów wspaniałym wydarzeniem, jednak ta "naprawdę ich zadziwiła".

"Jej autor najwyraźniej miał duży problem z Secundinusem i był wystarczająco pewny siebie, by publicznie ogłosić swoją opinię na kamieniu" – dodał naukowiec. Co się stanie z kamieniem, tego jeszcze nie ustalono - prawdopodobnie trafi do lokalnego muzeum.

Ufortyfikowany obóz Vindolanda został zbudowany w I wieku. Rzymianie opuścili ją najprawdopodobniej wiosną lub wczesnym latem 105 roku. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.11.2024
    GBP 5.1639 złEUR 4.3157 złUSD 4.1073 złCHF 4.6361 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama