Menu

Mniej niż połowa Brytyjczyków uważa, że Brexit został zrealizowany

Mniej niż połowa Brytyjczyków uważa, że Brexit został zrealizowany
Boris Johnson podczas kampanii wyborczej w 2019 r. (Fot. FRANK AUGSTEIN/POOL/AFP via Getty Images)
Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że obietnica Borisa Johnsona dotycząca 'przeprowadzenia Brexitu w 2019 roku' nie została do końca zrealizowana – donoszą media.

Premier skupił się na Brexicie podczas wyborów parlamentarnych dwa lata temu, a obietnicę realizacji wyniku referendum z 2016 r. uznano za jeden z powodów, dla których partia torysów zdobyła ogromną większość.

Tymczasem w sondażu firmy YouGov przeprowadzonym wśród 3 525 dorosłych osób mniej niż jedna trzecia (28%) wszystkich wyborców uważa, że postulaty dotyczące Brexitu zostały spełnione, a 21% stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.

Nieco ponad połowa (51%) twierdzi, że Brexit nie został zrealizowany - i to dwa lata po tym, jak Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską (UE). Wyniki sondażu pokazują również, że większość głosujących za wyjściem z UE (46%) sądzi, że Brexit nie został zrealizowany, a 40% twierdzi, że tak.

Wyniki badania zostały opublikowane po tym, jak Johnson zasugerował, że część porozumienia w sprawie Brexitu może zostać zerwana z powodu sporu dotyczącego protokołu północnoirlandzkiego.

Według doniesień, ministrowie pracują nad projektem przepisów, które jednostronnie zniosłyby konieczność kontroli wszystkich towarów wysyłanych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Proponowana ustawa pozwoliłaby przedsiębiorstwom w Irlandii Północnej na lekceważenie zasad i przepisów UE oraz odebrałaby Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości prawo do orzekania w sprawach dotyczących tego regionu.

Co istotne, ustawa ta częściowo unieważniłaby protokół uzgodniony przez Johnsona w 2019 r. i oznaczałaby, że Wielka Brytania naruszyła swoje zobowiązania wynikające z umowy w sprawie Brexitu. Argumentowano jednak, że protokół nie zostanie całkowicie unieważniony, przy czym rozważane są środki mające na celu złagodzenie problemu Irlandii Północnej.

Wczoraj minister spraw zagranicznych Liz Truss odbyła rozmowę z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marosem Sefcovicem, w której podkreśliła, że spór o Irlandię Północną nie może się przeciągać. Podniosła pilną potrzebę renegocjacji zapisów protokołu, gdyż chodzi o utrzymanie pokoju i stabilności w Irlandii Północnej.

W środę Johnson stwierdził, że porozumienie wielkopiątkowe jest ważniejsze niż protokół północnoirlandzki i odrzucił sugestie o jakiejkolwiek możliwej eskalacyjnej odpowiedzi ze strony UE jako "szalone".

Dodał, że nie ma potrzeby "dramatyzowania", ale podtrzymał sugestie, że może unieważnić pewne elementy porozumienia.


 

Czytaj więcej:

Szef rządu Irlandii Płn. zrezygnował w proteście przeciw protokołowi

Brytyjskie media: Brexit zapoczątkował złoty wiek w stosunkach z Europą Wschodnią

Życie Brytyjczyków w UE po Brexicie. "Wstyd i rozczarowanie"

Brytyjskie media: Rząd planuje unieważnić protokół północnoirlandzki

Jakich produktów żywnościowych nie można już wwozić z UK do UE po Brexicie?

    Kurs NBP z dnia 01.07.2025
    GBP 4.9487 złEUR 4.2415 złUSD 3.5930 złCHF 4.5495 zł

    Sport