W British Museum będziemy mogli zobaczyć najstarszą mapę gwiazd na świecie

Brytyjskie media koncentrują swoją uwagę na "brytyjskości" mapy. Chociaż na Wyspy trafia ona po raz pierwszy, British Museum użyło w odniesieniu do niej sformułowania "wraca do domu". Wynika to z faktu, iż do jej wykonania użyto złota wydobywanego w Kornwalii.
30-centymetrowy krążek z niebiesko-zieloną patyną ozdobiony jest inkrustowanymi złotymi symbolami, które mają przedstawiać Słońce, Księżyc i gwiazdy. Dysk był najprawdopodobniej narzędziem służącym do pomiarów astronomicznych, choć mógł mieć także duże znaczenie w sferze kultowej.
Według niemieckiego astronoma Ralfa Hansena, służył do korygowania różnic pomiędzy kalendarzem słonecznym a księżycowym. Gdy nad Księżycem znajdowały się Plejady, należało dodać kolejny miesiąc w kalendarzu księżycowym. Księżyc przedstawiony na dysku jest około pięciu dni po nowiu w pobliżu Plejad. Właśnie w takiej konfiguracji znajduje się raz na dwa lub trzy lata. Jest to tylko jedna z wielu interpretacji Dysku z Nebry.
"Księżyc, Słońce i gwiazdy, które widać na dysku, są niemal na pewno wykonane ze złota z Kornwalii" - podkreślił Neil Wilkin, kurator wystawy "The World of Stonehenge".
ð¨ Today is the final day of our early bird offer for #TheWorldOfStonehenge!
— British Museum (@britishmuseum) January 20, 2022
ð« Don’t miss out – save over 10% on your exhibition tickets. Secure yours now: https://t.co/yf17BLxAB7 pic.twitter.com/G1dLJ448Bf
"Prace mające na celu ustalenie pochdozenia złota wskazały rzekę Carnon w Kornwalii, gdzie w okresie powstania dysku masowo wydobywano ten kruszec. Nawet w 1600 r. p.n.e. Wielka Brytania dość często handlowała z Europą. Zarówno złoto, jak i cyna z Kornwalii były bardzo cenione" - wskazał.
"Więc to naprawdę wyjątkowy moment, aby zobaczyć to złoto w Wielkiej Brytanii prawie cztery tysiące lat po tym, gdy ktoś po raz pierwszy zobaczył je mieniące się w kornwalijskiej wodzie" - dodał.
Dysk został odkryty w 1999 roku w pobliżu miasta Nebra w Niemczech i jest wypożyczany British Museum przez Państwowe Muzeum Prehistorii w Halle w Niemczech.
Wystawę "The World of Stonehenge" w British Museum będzie można obejrzeć od 17 lutego do 17 lipca br. Bilety w cenie 20 funtów można zarezerwować na oficjalnej stronie wystawy.
Czytaj więcej:
British Museum czwartym najlepszym muzeum na świecie
Anglia: Tysiące skarbów odkrytych podczas lockdownu
Uniwersytet Cambridge zwraca Nigerii część Brązów z Beninu