Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sieć sklepów Tesco ostrzega przed falą panicznych zakupów przed świętami

Sieć sklepów Tesco ostrzega przed falą panicznych zakupów przed świętami
Takie widoki w sklepach pamiętamy z marca 2020 r. Czy się powtórzą?... (Fot. Getty Images)
Brytyjscy klienci mogą trafić na puste półki sklepowe w okresie przedświątecznych zakupów z powodu niedoboru kierowców samochodów ciężarowych – ostrzega sieć Tesco.
Reklama
Reklama

Paniczne wykupywanie towarów może się powtórzyć, jeśli kryzys nie zostanie natychmiast zażegnany – i "może być o wiele gorsze" niż szaleńcze gromadzenie zapasów widziane na początku pandemii Covid.

W związku z tymi obawami 12 instytucji z branży przemysłu spożywczego wystosowało list do Borisa Johnsona, wzywając go do "ratowania Bożego Narodzenia" - informuje dziennik "Metro".

Łańcuch dostaw będzie "w stanie krytycznym" i nie do naprawienia, jeśli "nie uda się przezwyciężyć kryzysu natychmiast" – piszą w liście. Eksperci apelują o wprowadzenie 12-miesięcznych "covidowych wiz naprawczych", pozwalających firmom na obsadę "kluczowych stanowisk" jako krótkoterminową odpowiedź na braki kadrowe.

Tymczasem Amazon ostrzega, że wysiłki związane z pozyskiwaniem pracowników "znów są w punkcie wyjścia", a sezon świąteczny zapowiada się jako "prawdziwe wyzwanie".

Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych (Road Haulage Association) twierdzi, że w Wielkiej Brytanii brakuje około 100 tys. kierowców, co ma szczególny wpływ na łańcuch dostaw żywności i napojów.

W niektórych sklepach Tesco kilka dni temu zabrakło m.in. kurczaka... (Fot. Getty Images)

Tesco ma obecnie 800 dostępnych wakatów na stanowiskach kierowców ciężarówek, chociaż od lipca oferuje premie w wysokości 1000 funtów.

Sygnały alarmowe na temat mogącego się pojawić "szału zakupowego" w sklepach zostały wywołane podczas pierwszego spotkania nowej rządowej grupy zadaniowej ds. łańcucha dostaw żywności i napojów. W ostatni czwartek ministrowie zostali poproszeni o pomoc w sprowadzeniu pracowników z zagranicy, aby rozwiązać problem "w całej branży".

Według przewidywań Andrew Woolfendena — dyrektora działu dystrybucji i zamówień Tesco w Wielkiej Brytanii — przed świętami klienci na widok pustych półek mogą wpaść w panikę i zacząć kompulsywnie kupować. Sytuacja może być "znacznie gorsza" niż była w marcu 2020 roku.

Rzecznik rządu oświadczył, że zostały już podjęte kroki mające wspierać przedsiębiorstwa w usprawnieniu procesu pozyskiwania nowych kierowców ciężarówek. "Ściśle monitorujemy zasoby siły roboczej i współpracujemy z szefami poszczególnych branż, aby zrozumieć, w jaki sposób możemy najlepiej złagodzić powstałe napięcia" – uspokajał.

Czytaj więcej:

"Braki żywności w brytyjskich sklepach mogą stać się normą"

W UK najwyższa inflacja od ponad 9 lat. Rosną ceny w sklepach

Money.pl: Brytyjczycy idą do polskich sklepów

Sieć Co-op zapowiada podwyżki cen przez kryzys w łańcuchu dostaw

Czy na święta zabraknie mięsa w Wielkiej Brytanii?

  Komentarze
  • Konik
   24 września 2021, 13:45

   Cała Europa śmieje się z brytoli

  • He
   24 września 2021, 16:30

   Po czym tak stwierdziles ,po twoim pustym wpisie?cała Europa śmieje się z takich jak ty, w Europie ludzie w swoich krajach borykają się z podobnymi problemami ,rób zapas na zimę przyglupie

  • SPRAWIEDLIWY
   24 września 2021, 17:08

   Premia w tej wysokości nic nie zmieni. Poza tym jest to jednorazowy "zastrzyk" gotówki. To bardzo słaba strategia i nie przyciagjnie pracownika. Wręcz przeciwnie... Potencjalni pracownicy potraktują ją jak kiełbasę przedwyborczą... Potrzebne są rozwiązania długoterminowe, takie jak znaczna podwyżka płac z uwzględnieniem nadgodzin płatnych podwójnie. Dopóki pracodawcy nie podejmą właściwych kroków, doputy problem pozostanie nierozwiązany.

  • Konik
   24 września 2021, 20:20

   Do he:Przygłup to jesteś ty, rób zapasy rób głąbie kapuściany I nie posraj się ze strachu po drodze pajacu

  • Plujka
   26 września 2021, 07:25

   Affffuuu na Konik.

  • Eu
   4 października 2021, 17:41

   Brytole sie bede z was śmiać za pare lat… jak Unia was wydoi i wygwizda… dlatego Anglia zostawiła ta piękna arkę Unii
   We własnym domu to ty rządzisz a nie obca osoba..

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama