UK: Ugoda z żoną dyplomaty, która śmiertelnie potrąciła nastolatka

Wypadek, do którego doszło w sierpniu 2019 roku, na pewien czas mocno obciążył stosunki brytyjsko-amerykańskie, a o cofnięcie immunitetu Anne Sacoolas apelowali do władz USA premier Boris Johnson i ówczesny minister spraw zagranicznych Dominic Raab.
Wypadek miał miejsce w pobliżu używanej przez Amerykanów bazy lotniczej RAF Croughton w hrabstwie Northamptonshire. Jadący motocyklem Harry Dunn zginął po zderzeniu z prowadzonym przez Anne Sacoolas SUV-em. 44-letnia obecnie kobieta jechała po niewłaściwej stronie drogi, a krótko po wypadku opuściła Wielką Brytanię zasłaniając się immunitetem dyplomatycznym.
W związku z odmową ekstradycji przez władze USA rodzice Dunna złożyli pozew cywilny przeciw Sacoolas w amerykańskim stanie Wirginia. W ramach tego pozwu Sacoolas i jej mąż mieli w sierpniu złożyć zeznania w sądzie, ale zostały one odroczone. Szczegóły porozumienia, o którym poinformowano we wtorek, nie zostały ujawnione.

Pozew cywilny był odrębny od sprawy karnej, która nadal jest w toku. W grudniu 2019 roku brytyjska Prokuratura Koronna (CPS) formalnie oskarżyła Sacoolas o to, iż w rezultacie niebezpiecznej jazdy samochodem spowodowała śmiertelny wypadek - za co grozi do 14 lat więzienia.
Poinformowała też o wszczęciu postępowania przed sądem. Jednak wniosek o ekstradycję Sacoolas, który wysłało brytyjskie MSW, został odrzucony przez władze amerykańskie.
Brytyjskie MSZ przekazało, że nowa szefowa tego resortu Liz Truss, będąc w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozmawiała o sprawie Dunna z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.
Czytaj więcej:
UK chce ekstradycji żony amerykańskiego dyplomaty, która spowodowała wypadek
UK krytykuje USA za odmowę ekstradycji żony amerykańskiego dyplomaty